Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Skryté poklady architektury – 13. díl – Industriální Karlín

Skryté poklady architektury – 13. díl – Industriální Karlín

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 61. díl, část 1. - Úpravy Pražského hradu - Otto Rothmayer

zrušit

3 m 44 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Rekonverze a revitalizace, tak bychom mohli v krátkosti shrnout to, co se v posledních desetiletích děje se starými továrními budovami pražského Karlína. V dalším díle pořadu Skryté poklady architektury bude Zdeněk Lukeš pokračovat v zajímavé procházce bývalým industriálním zázemím hlavního města. Divákům tentokrát přiblíží budovy jako Machinehouse nebo čtyřlodní tovární halu na výrobu těžké techniky, kde dnes sídlí vydavatelství Economia.

Karlínské továrny, původně v areálu firmy Breitfeld-Daněk, později ČKD, tvořil soubor budov různého stáří. Nejstarší je bývalá sýpka (Cornlofts) z 60. let 19. století při Šaldově ulici, v níž se ještě v 80. letech opravovaly náklaďáky V3S. Nedávno byl objekt rekonstruován na byty, kanceláře a obchody renomovaným rakouským studiem Baumschlager und Eberle. To ve vnitrobloku přistavělo i nový bytový dům. Na rohu Šaldovy a Pernerovy ulice se nacházejí objekty bývalé elektrocentrály (Machinehouse) a výtopny (Kotelna), navržené v roce 1898 architekty Josefem Rixym a Viktorem Benešem. Ty adaptovala studia Qarta a Claudio Silvestrin na kanceláře. Konečně bývalou rozlehlou čtyřlodní halu (architekti Emil Králíček – Matěj Blecha, 1904–1905) rekonstruoval slavný katalánský architekt Ricardo Bofill, dnes v ní sídlí nakladatelství Economia a v novém administrativním objektu v jejím sousedství  (Ricardo Bofill) se nachází víceúčelová hala Forum Karlín. Na záchraně původních staveb včetně továrního komína má zásluhu zejména belgický developer Serge Borenstein a Angličan Charles Butler.


Rekonverze karlínských továren (Cornlofts, Machinehouse, Kotelna, Forum Karlín)
architekti původních staveb: Josef Rixy, Viktor Beneš, Matěj Blecha
1870–1904
autoři rekonstrukcí: Baumschlager und Eberle, Qarta, Claudio Silvestrin, Ricardo Bofill
1999–2015
Praha 8 – Karlín, Šaldova a Pernerova ulice 

Zdeněk Lukeš

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl