Odebírat novinky
Úvod Veřejný sektor Veřejné stavby Skryté poklady architektury – 15. díl – Areál Nemocnice Na Bulovce

Skryté poklady architektury – 15. díl – Areál Nemocnice Na Bulovce

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje: T-Power

zrušit

4 m 43 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Při návštěvě nemocničních areálů bývá architektura to poslední, co člověk vnímá, a přesto, když se zastavíme a rozhlédneme se kolem, je na co se dívat. Rozhodně to platí o pražské nemocnici Bulovka, která se začala stavět v první dekádě 20. století a která by s trochou nadsázky mohla sloužit jako učebnice moderní architektury. Potkáváme se zde totiž s historismem, secesí, modernou i funkcionalismem a v patnáctém díle pořadu Skryté poklady architektury navštíví Zdeněk Lukeš to nejzajímavější, co se v areálu navštívit dá.

Areál Bulovky se rodil od prvního desetiletí 20. století. Postupně přibývaly pavilony ve stylu moderny, art deco, konstruktivismu a funkcionalismu projektované architekty městského stavebního úřadu Františkem Velichem, Vratislavem Lhotou, Mečislavem Petrů, Vladislavem Martínkem a Františkem Xaverem Nevolem. Dominantní, vyvýšený pavilon TBC navrhl Karel Roštík. Jedinou mimořádnou stavbou komplexu je však funkcionalistický dermato-venerologický pavilon architekta Rosůlka, koncipovaný na základě nejnovějších hygienických poznatků. Z monobloku vystupuje křídlo s „pilovitým“ průčelím, z něhož se okna všech pokojů obracejí ke slunci. V tehdejší éře tzv. bílého funkcionalismu upoutala i nezvykle výrazná barevnost fasád. Stavba se řadí k málo známým, ale mimořádně kvalitním příkladům avantgardní architektury mezinárodního významu.

Zdeněk Lukeš

Nemocnice Na Bulovce
Budínova 2, Praha 8-Libeň
Jan Kříženecký; František Velich; Mečislav Petrů – Vratislav Lhota – Vladislav Martínek; Karel Roštík; Franišek Xaver Nevole; Jan Rosůlek
1905–1936

Zdroj: Lukeš Zdeněk – Hroch Pavel: Praha moderní III. Paseka. Praha 2014

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu