Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Administrativní budovy Skryté poklady architektury – 12. díl – Palác Karlín a Corso I

Skryté poklady architektury – 12. díl – Palác Karlín a Corso I

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Další video

Profilové video: Huť architektury Martin Rajniš

zrušit

4 m 53 s / 8. 2. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
Skryté poklady architektury – 12. díl – Palác Karlín a Corso I

Současný Karlín skýtá nejedno zajímavé zákoutí. Svého času industriální zázemí hlavního města se v posledních desetiletích mění na významné administrativní centrum. Jednou ze staveb, které současní architekti vdechli nový život, je i bývalá administrativní budova prvorepublikového továrního kolosu ČKD – tzv. Corso I. A právě na místo, které je považovano za vhodný příklad toho, jak respektovat původní architekturu karlínských továren a využít je novým způsobem, vezme Zdeněk Lukeš diváky tentokrát.

Bývalou administrativní budovu firmy ČKD na nároží Křižíkovy a Thámovy ulice z let 1929–1930, navrženou původně architektem Bohumírem F. A. Čermákem, upravil na konci minulého století slavný katalánský architekt Ricardo Bofill (*1939). Ten byl rovněž autorem sousední adaptace tovární haly z konce XIX. století. Ta byla původně součástí továrny Breitfeld-Daněk, jež byla později inkorporována do koncernu ČKD. Byly ponechány obvodové zdi haly a dovnitř vestavěna nová konstrukce administrativy ve stylu high-tech. Jde o velmi zajímavý příklad rekonverze industriální architektury v pražském Karlíně.

Palác Karlín a Corso I
Ricardo Bofill a kol.
Praha 8 – Karlín, Thámova 3/289, Křižíkova 36/237/X
1999–2000

Zdeněk Lukeš

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Pořady

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2019 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl