Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Bytové projekty Skryté poklady architektury – 11. díl – Dům družstva bankovních zaměstnanců

Skryté poklady architektury – 11. díl – Dům družstva bankovních zaměstnanců

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje: JRD

zrušit

3 m 39 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Sluneční terasa, kavárna a lázně na střeše, v podzemí velkoryse řešené garáže… Nový, luxusní developerský projekt v centru Prahy? Kdepak! Funkcionalistická stavba v pražských Dejvicích, která se stavěla pro zaměstnance Zemské banky mezi lety 1936 – 1937, a to podle projektu architekta Richarda F. Podzemného. V neposlední řadě také další, už jedenáctá zastávka Zdeňka Lukeše za toulkami po Skrytých pokladech architektury.

Zdeněk Lukeš – Pavel Hroch: Praha moderní II, Paseka 2013

Rozlehlý objekt pro zaměstnance Zemské banky vznikl na základě soutěže. Železobetonová skeletová konstrukce se dvěma vnitřními schodišti uzavírá celou jednu stranu komorního náměstí. Centrální část o patro převyšuje postranní křídla do ulic Československé armády a Terronská. Průčelí kryje bílá keramika. Mezi výrazné motivy patří pásová okna, prosklené zimní zahrady a otevřené lodžie – odtud i neoficiální pojmenování domu „Skleňák“. Vybavení ohromovalo ve své době luxusem. Noblesní vstupní halu zdobila umělecká díla Jana Baucha, Josefa Kaplického a Jana Laudy. Dům měl vlastní prádelnu, podzemní garáže a střešní sluneční terasu. Na dvoře bylo hřiště a zahrada. Byty vytápělo podlahové topení. Nedávno prošel objekt citlivou rekonstrukcí. Stavba představuje příklad pozdního funkcionalismu, kdy se do architektury vrací umělecká díla jako její nedílná součást. 

Dům družstva bankovních zaměstnanců
Richard Ferdinand Podzemný
Praha 6 – Bubeneč, náměstí Svobody 1 | 728/XIX
1936–1937

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu