ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Tady chcete žít! Rodinný dům u lesa kombinuje tradice i moderní design.

Tady chcete žít! Rodinný dům u lesa kombinuje tradice i moderní design.

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
1 m 18 s / 21. 11. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Kousek za Plzní se na louce v blízkosti lesa nachází menší rodinný dům, který by těžko mohl stát jinde. Stavba dokonale využívá atmosféru místa a přizpůsobuje se jí jak tvarem, tak i zvolenými materiály. Za návrhem stojí architekt Lukáš Janout, který zde vytvořil pro své klienty moderní bydlení.

Architekt při návrhu přímo vycházel z předností místa, které se nachází na louce v těsné blízkosti meandru lesa. Klienti jsou milovníci přírody a chtěli si splnit sen o krásném domě, ve kterém by si užili blížící se stáří. Již dříve jeden dům postavili, a tak měli poměrně jasnou představu, čemu se chtějí vyhnout a že se s celým záměrem obrátí na architekta. Bohužel je návrh prvního studia úplně nenaplňoval, a tak hledali dál.

Na druhý pokus se obrátili na architekta Lukáše Janouta, který jim po úvodních schůzkách představil koncept dvou vůči sobě vzájemně posunutých objemů se sedlovými střechami.

 

„Do části s výhledem na les jsem umístil hlavní obytný prostor a odsazením domů se vypořádal s tím, jak do místnosti dostat i západní slunce. Navíc v místě odtržení vznikly dvě terasy, jedna slunná a druhá stinná, která najde hojné využití v horkých letních dnech. Do druhého objemu jsem navrhl ložnice s hygienickým a technickým zázemím,“ říká architekt Lukáš Janout.  

 

Dva objemy domu jsou přiznané i ve volbě materiálů fasády. Ta k lesu je obložená prkny ze sibiřského modřínu, ta k vesnici je pak celá kamenná.

Srdce domu tvoří velký obývací pokoj s kuchyní, který je celý otevřený do krovu. Nejvýraznějším prvkem zde jsou akumulační kamna, díky kterým je v celém prostoru příjemné teplo. „Jedná se o akumulační krb, který funguje na principu starých kamen, to znamená, že i když jste zrovna přestali přikládat, sálavé teplo ještě několik hodin v domě přetrvá,“ doplňuje Lukáš Janout.

Všechny materiály v interiéru a exteriéru jsou navrženy jako přírodní s cílem maximálně podpořit ducha celé stavby.

 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality
2 m 02 s

Dechberoucí vila s atriem v Plzni nabízí majitelům komfort i dostatek soukromí

Rodinný dům Bručná je velmi zajímavý a atypický projekt v Plzni. Objekt vyrostl na pozemku, který je obklopený převážně řadovou zástavbou. Majitelé proto chtěli navrhnout takový dům, který jim poskytne především dostatek soukromí. S tím si bravurně poradil architekt Lukáš Janout, který navrhl přízemní stavbu s atriem, která nabízí jak soukromí, tak možnosti vyhovující aktivnímu životnímu stylu.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
8 m 40 s

Realizace moderního rodinného domu v Plzni od studia Lukáš Janout architects

V pořadu Díla architektů a designérů vám představujeme vybrané architekty a jejich zajímavé stavby. V pořadu máte možnost vidět nejen novostavby, ale například i rekonstrukce rodinných domů, bytů nebo významných budov, a to přímo v podání samotných autorů projektů – architektů a designérů. Ti vás celým pořadem provázejí a seznámí vás se samotnou realizací, zajímavými detaily jejich díla i s jejich celkovým smýšlením nad projekty.

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu