ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Tady chcete žít! Rodinný dům u lesa kombinuje tradice i moderní design.

Tady chcete žít! Rodinný dům u lesa kombinuje tradice i moderní design.

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
1 m 18 s / 21. 11. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Kousek za Plzní se na louce v blízkosti lesa nachází menší rodinný dům, který by těžko mohl stát jinde. Stavba dokonale využívá atmosféru místa a přizpůsobuje se jí jak tvarem, tak i zvolenými materiály. Za návrhem stojí architekt Lukáš Janout, který zde vytvořil pro své klienty moderní bydlení.

Architekt při návrhu přímo vycházel z předností místa, které se nachází na louce v těsné blízkosti meandru lesa. Klienti jsou milovníci přírody a chtěli si splnit sen o krásném domě, ve kterém by si užili blížící se stáří. Již dříve jeden dům postavili, a tak měli poměrně jasnou představu, čemu se chtějí vyhnout a že se s celým záměrem obrátí na architekta. Bohužel je návrh prvního studia úplně nenaplňoval, a tak hledali dál.

Na druhý pokus se obrátili na architekta Lukáše Janouta, který jim po úvodních schůzkách představil koncept dvou vůči sobě vzájemně posunutých objemů se sedlovými střechami.

 

„Do části s výhledem na les jsem umístil hlavní obytný prostor a odsazením domů se vypořádal s tím, jak do místnosti dostat i západní slunce. Navíc v místě odtržení vznikly dvě terasy, jedna slunná a druhá stinná, která najde hojné využití v horkých letních dnech. Do druhého objemu jsem navrhl ložnice s hygienickým a technickým zázemím,“ říká architekt Lukáš Janout.  

 

Dva objemy domu jsou přiznané i ve volbě materiálů fasády. Ta k lesu je obložená prkny ze sibiřského modřínu, ta k vesnici je pak celá kamenná.

Srdce domu tvoří velký obývací pokoj s kuchyní, který je celý otevřený do krovu. Nejvýraznějším prvkem zde jsou akumulační kamna, díky kterým je v celém prostoru příjemné teplo. „Jedná se o akumulační krb, který funguje na principu starých kamen, to znamená, že i když jste zrovna přestali přikládat, sálavé teplo ještě několik hodin v domě přetrvá,“ doplňuje Lukáš Janout.

Všechny materiály v interiéru a exteriéru jsou navrženy jako přírodní s cílem maximálně podpořit ducha celé stavby.

 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality
2 m 02 s

Dechberoucí vila s atriem v Plzni nabízí majitelům komfort i dostatek soukromí

Rodinný dům Bručná je velmi zajímavý a atypický projekt v Plzni. Objekt vyrostl na pozemku, který je obklopený převážně řadovou zástavbou. Majitelé proto chtěli navrhnout takový dům, který jim poskytne především dostatek soukromí. S tím si bravurně poradil architekt Lukáš Janout, který navrhl přízemní stavbu s atriem, která nabízí jak soukromí, tak možnosti vyhovující aktivnímu životnímu stylu.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a urbanismus
8 m 40 s

Realizace moderního rodinného domu v Plzni od studia Lukáš Janout architects

V pořadu Díla architektů a designérů vám představujeme vybrané architekty a jejich zajímavé stavby. V pořadu máte možnost vidět nejen novostavby, ale například i rekonstrukce rodinných domů, bytů nebo významných budov, a to přímo v podání samotných autorů projektů – architektů a designérů. Ti vás celým pořadem provázejí a seznámí vás se samotnou realizací, zajímavými detaily jejich díla i s jejich celkovým smýšlením nad projekty.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl