ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Michal Šourek (MS Architekti)

Osobnosti současné architektury - Michal Šourek (MS Architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Luděk Sekyra (Sekyra Group)

zrušit

14 m 04 s

Michal Šourek je český architekt a univerzitní pedagog. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT, po studiích pracoval v projektové kanceláři Vodní stavby a ještě před revolucí si založil vlastní studio, kde z počátku působil sám. V průběhu let se ateliér rozrostl a nyní MS Architekti čítají zhruba 80 zaměstnanců. V portfoliu kanceláře lze najít rezidenční projekty, urbanistické koncepty, průmyslové areály, interiéry i kanceláře. Ateliér se zabývá taktéž veřejnými prostory, jako jsou náměstí, parky, ulice a nové čtvrti.

„My jsme praktičtí architekti, zabýváme se architekturou všedního dne. Pracujeme pro developery, kde za sebou máme spoustu rezidenčních projektů,“ říká architekt Michal Šourek

Rezidenční park Hloubětín

Jedná se o první energeticky pasivním projekt takového měřítka v České republice. Trojice domů je zasazena do jedinečného parku. Atelier zde vytvořil zajímavě členěný veřejný prostor. Samotné byty jsou pak výrazně kvalitnější oproti běžným novostavbám. Je zde například řízené větrání se zpětným získáváním tepla, což zvyšuje kvalitu bydlení.

Na Vackově

Jedná se o lokalitu mezi žižkovským nádražím a parkem Židovské pece. Zanedbaná vnitřní periferie města se mění na komplexní rezidenční čtvrť s kvalitním veřejným prostorem.

Mezi další rezidenční projekty ateliéru MS Architekti patří například Rezidence Červený dvůr v malešické vilové zástavbě či aktuálně připravovaný projekt Silurská na Barrandově.  

Hotelový komplex U Sixtů

Jedná se o několik samostatných budov na Starém městě. Konkrétně na Staroměstském náměstí vzniká hotel s restaurací, lázněmi a konferenčními prostory ve špičkové kvalitě. Na Staroměstském náměstí tak probíhá nejzajímavější rekonstrukce historických objektů za posledních několik desetiletí. „Budovy jsou gotického i románského založení, jedná se o historické budovy a my se z nich snažíme vytvořit jednotný komplex. Je to prostorově složitý organismus. My chceme respektovat historickou hodnotu těch budov, proto řešíme zachování individuality v rámci založení jednoho komplexu. Zvenčí zatím není moc znát, ale uvnitř vnitrobloků probíhají významné úpravy,“ říká architekt Michal Šourek. Zanedbaný komplex Sixtova paláce se díky citlivé rekonstrukce konečně otevře veřejnosti, Pražanům a hotelovým hostům. 

Smíchov City

Na území dnešního brownfieldu Smíchovského nádraží vznikne nová městská čtvrt Smíchov City jejíž součástí bude i kvalitní veřejný prostor. „Řešíme základní kostru veřejného prostoru rezidenční části projektu Smíchov City. Jádro tvoří bulvár a dva parky. Já veřejný prostor považuji za vlastní téma, byl jsem na začátku toho, kdy se veřejný prostor stal tématem architektonické diskuse,“ říká architekt Michal Šourek. Součástí bude také multifunkční prostor zahradního pavilonu, přístřešky pro stánkový prodej, přehledná cyklostezka a funkční mobiliář. Místo tak poslouží pro setkávání všech věkových kategorií.

„Já si vážím toho, že mám momentálně v ateliéru velmi šikovné kolegy a mohu tak zůstat u koncepční práce, nemusím se tedy tolik zabývat každodenní praxí. Čas, který mi zbývá, věnuji akademické práci na ČVUT a přemýšlením nad architekturou,“ uzavírá architekt Michal Šourek.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu