ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Tomáš Hradečný (IXA)

Osobnosti současné architektury - Tomáš Hradečný (IXA)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Michal Šourek (MS Architekti)

zrušit

12 m 45 s

Tomáš Hradečný je český architekt a pedagog. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. V letech 1998 až 2009 byl společně s kolegy Petrem Hájkem a Janem Šépkou společníkem ateliéru HŠH architekti. Od roku 2014 vede vlastní ateliér IXA. Je také vedoucím ateliéru Ústavu navrhování I na Fakultě Architektury ČVUT.  Mezi jeho významné realizace patří například rekonstrukce Vrbatovy boudy, návrh nových šaten WIKOV či zajímavý projekt nouzového východu T-S 72 Stachelberg.

Po studiích Tomáš Hradečný pracoval na urbanistických průzkumech ve východních Čechách. Později se pustil se spolužáky do účasti na architektonických soutěžích. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, jedním ze zásadních vysoutěžených projektů byla obnova Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci

Na tomto projektu architekt Tomáš Hradečný pracoval jako člen architektonické kanceláře HŠH. Architektům se podařilo citlivě obnovit prostor, který je součástí komplexu Přemyslovského hradu. Při návrhu byly respektovány všechny dochované styly od románského až po začátek 20. století. Architekti včlenili do budov spojovací rampy a do parkánu vložili propojovací výstavní sál. Vně i uvnitř historických budov architekti provedli jen minimální zásahy do památkových objektů, což bylo později odborníky oceněno.   

Litomyšl – hospodářské budovy, park, nádvoří

Také zde pracoval Tomáš Hradečný ještě jako člen kanceláře HŠH. Jedná se o revitalizaci zámeckého návrší v Litomyšli, která zahrnuje rekonstrukci čtyř hospodářských budov a dvou veřejných prostorů. První objekt představuje jízdárna, která byla přeměněna na víceúčelový sál, v němž se můžou pořádat nejrůznější společenské akce. Hlavním motivem sálu se stal vložený pohyblivý objekt, který se skládá z posuvného čela a pevného těla. „V Litomyšli jsme například proměnili jízdárnu na víceúčelový sál. Kolega Petr Hájek tehdy vymyslel posuvný modul a stropní podhled s proměnlivou akustikou, díky kterým se sál dá nastavit na různé druhy akcí,“ říká Hradečný. Jeviště v sále je nezvykle vytvořeno z laminátu, který se postupně stal při revitalizaci návrší sjednocujícím materiálem.  

Členové ateliéru HŠH se rozešli v roce 2010. „To, co nás předtím spojovalo v architektuře či technice, se najednou nedařilo. Nemohli jsme najít společnou řeč, a proto jsme se každý vydal vlastní cestou,“ říká Hradečný. Architekt následně založil vlastní ateliér s názvem IXA, ve kterém působí od roku 2014.

Wikov – Hronov

„Jedná se o přeměnu celého výrobního komplexu, kde se postupně bourají a nově stavějí různé typy objektů od šaten a parkoviště až po administrativní budovy. Pro náš ateliér je to dlouhodobá spolupráce,“ říká Hradečný. Jedním z výrazných objektů v lokalitě je například budova nových šaten pro zaměstnance. Dva navenek stejné objekty jsou nepřehlédnutelné díky lapidární fasádě z heraklitu a tahokovu. Interiér pak oživují výrazné barvy podlah jednotlivých šaten, ať už je to žlutá, modrá, nebo zelená.

Vrbatova Bouda

„Byla to naše první zakázka realizovaná v Krkonoších, od té doby se nám podařilo v horách pracovat i na dalších projektech. Jedná se o rekonstruovaný objekt Vrbatovy boudy a realizaci železobetonové přístavby ve výšce 1400 m. n. m.,“ říká Hradečný. Stavební úpravy zahrnovaly kromě nutných sanací také rozšíření provozu restaurace o prostor bývalé terasy. Při rekonstrukci byly použity především tradiční řemeslné postupy. Vodostavební beton přístavby s otiskem bednění dodává interiéru i exteriéru syrový vzhled.

V portfoliu architektonické kanceláře IXA najdeme také sjednocení prostoru Piazzetty u kaple Sv. Kosmy a Damiána v Emauzích. V současné době zde pak ateliér pracuje například na projektu přeměny uhelny na minipivovar či na stavbě parkovacího domu.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl