ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Petr Volf

Osobnosti současné architektury - Petr Volf

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Oleg Haman

zrušit

15 m 12 s

Petr Volf je český spisovatel, novinář, výstavní kurátor a kritik umění a architektury. Publikuje v mnoha významných novinách a časopisech. Je autorem tří desítek knih a řady katalogů. Jako kurátor připravil například retrospektivu Adolfa Borna v Museu Kampa, expozici o moderní architektuře Litomyšle v Národním technickém muzeu, přehlídku mapující propojení sportu a umění v pražské galerii DOX nebo výstavu Pištěk & Pištěk – Dva světy v Pelléově vile, kde aktuálně působí.

V rozhovoru Petr Volf vzpomíná na jeho cestu, která vedla k psaní o architektuře, o pohledu na architekturu 90. let i na moderní stavby. Zmiňuje také svou chystanou knihu o vlastním bydlení současných českých architektů a představuje plány do budoucna.

„K tématu architektury jsem se dostal přirozeně a postupně. Tatínek byl architekt svítidel, jako malý jsem s ním jezdil po různých objektech a naučil jsem se vnímat prostor a světlo. Vždy jsem toužil psát o výtvarném umění, což se mi podařilo. V určitém okamžiku u mě ale architektura začala převažovat,“ říká Petr Volf.

Petr Volf v roce 1988 absolvoval žurnalistickou fakultu UK v Praze. V letech 1987-1990 byl redaktorem Mladé fronty, v letech 1990-1992 vedl kulturní rubriku MF Dnes, v roce 1994 se stal editorem Playboye a dlouho působil i v časopisu Reflex. Je autorem knih Muž, který zůstává, Hermafrodit, Nech kozy mečet, Picasso byl monstrum, Kolik stojí miluji tě, Poslední akční hrdinka a knihy rozhovorů s výtvarníky Na počátku je čára a několika dalších prací o výtvarném umění.

Na kontě má i rozhovor s jednou z největších architektonických světových osobností. Je jím brazilský architekt Oscar Ribeiro de Almeida de Niemeyer Soares, který je považován za zakladatele moderní brazilské architektury.

„Byla to pro mě nejobtížnější mise, kterou jsem ve své kariéře podniknul. Návštěvu jsem plánoval několik měsíců dopředu. Po celou tu dobu jsem nemohl věřit tomu, že se mi podaří rozhovor opravdu udělat. Když jsem pak přijel do jeho atelieru na Copacabaně a vše proběhlo přesně tak, jak bylo domluveno. Hodinu jsme spolu mluvili o architektuře,“ říká Petr Volf.

„Architekturu chci poznávat na vlastní oči i na vlastní kůži. Vyhýbám se tomu, abych o nějaké stavbě psal pouze na základě zprostředkovaných fotografií. Místo chci poznat se všemi fenomény a povídat si s architektem z očí do očí,“ doplňuje Petr Volf.

Petr Volf aktuálně pracuje na knize o vlastních domech českých architektů. Bude zde například příběh domu Josefa Pleskota či Aleny Šrámkové. „Je to dlouhodobý sběr informací. Myšlenkou jsem se začal zabývat v roce 2010 a zjistil jsem, že takových sídel je sice mnoho, ale architekti mnohdy nepřiznají, že jde o jejich vlastní domy a tato sídla ani nepublikují. Když dělá architekt sám pro sebe, jedná se vlastně o autoportrét. Já se snažím architekty vybízet k tomu, aby mi poskytli jejich vlastní portrét i fotografii domu. Aktuálně jsem u čísla 90 a jedná se pouze o současné architekty. Bude to velká kolekce,“ říká Petr Volf.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu