ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Marek Tichý (TaK Architects)

Osobnosti současné architektury - Marek Tichý (TaK Architects)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Ondřej Chybík a Michal Krištof

zrušit

14 m 52 s

Oba jeho rodiče byli stavební inženýři, ke stavitelství tak měl velmi blízko. Jako dítě však toužil stát se lékařem, jenže jak už to bývá, osud ho zavál na výtvarnou školu, posléze na ČVUT. Marek Tichý v současné době vyučuje na Fakultě Architektury v Praze, pořádá odborné přednášky a hlavně spolu s kolegy ze studia TaK Architects pracuje na řadě zajímavých projektů, zejména na rekonstrukcích historických objektů. Zmínit můžeme například Masarykovo nádraží, projekt Obecního dvora a například vestavbu v Divadle Na zábradlí.

Jestli něco z realizací studia TaK vyčnívá, pak jsou to rekonstrukce. Jen na půdorysu pražské památkové péče jich mají na svědomí přes 60. Jedná se o práce na činžovních domech i velkých palácích.

„Velká část našeho týmu jsou stavební historici a badatelé. A my opravdu ke každému domu hledáme jeho vlastní příběh. Ten se dá většinou velmi dobře dohledat například v kupeckých knihách. Snažíme se velmi zodpovědně po té stopě jít a vlastně si dohledat tu dobu vzniku a domyslet si, proč ten dům vznikl na tom daném místě v té dané době. Má to kouzlo, které chceme, aby z něj nevyprchalo, snažíme se pochopit ty autory a neubrat jim nic, co se snažili do toho domu vložit,“ vysvětluje architekt Marek Tichý.

Občas se stane, že investor není návrhu citlivé rekonstrukce příliš nakloněn, v takovém případě nabídky Tichý odmítá. Sám rozděluje své projekty na domy, které prochází rekonstrukcí, potom na takzvané domy vrstvené, kde lze něco přidat a pak na místa, která si zaslouží úplně nový objekt.

„Vrstvené domy mají celou řadu poloh a je možné k nim novou vrstvu přidat. To je například náš projekt Divadla Na zábradlí, kde jsme vestavěli novou prosklenou dvoranu. Jako nový stavební objekt bych zmínil projekt Obecního dvora, kde jsme vytvořili novou novostavbu činžovního domu nebo drobnější práce na Slovanském ostrově. A pak je to celá řada našich realizací mimo památkovou rezervaci, to jsou bytové domy v Radlicích, na Smíchově, administrativní domy v Jihlavě, vily v Čelákovicích a další,“ vyjmenovává Tichý.

Masarykovo nádraží

Zastřešení odjezdové haly Masarykova nádraží se potýkalo s konstrukcí v havarijním stavu a bylo zde riziko, že by se mohla doslova rozpadnout. Provizorně střechu zajistili už v roce 2009. Základem rekonstrukce, na které pracovalo studio TaK, se stala badatelská činnost a analýza historických podkladů. Vlastní rekonstrukci doprovázely i restaurátorské práce.

Divadlo Na zábradlí

Když se divadlo před lety přestěhovalo z prostor Pachova paláce, přišlo o foyer a vstup do sálu. Nové skleněné zastřešení ve druhém patře dává vzniknout plnohodnotnému reprezentativnímu prostoru. Ten mohou využívat jak diváci, tak samozřejmě herci a umělci při pořádání svých dalších akcí. Nový prostor lobby a galerie je zřízen jednoduše, je barevně sjednocený a ucelený.

Projekt Obecního dvora

Unikátní místo na Praze 1, které po velkých povodních v roce 2002 už jen chátralo. Novou podobu mu vdechli architekti mezi roky 2014–2016. Kromě obnovy původních budov projekt zahrnoval i také novostavbu obytného domu. Ten na první pohled zaujme svou fasádou. Patra se pyšní nerezovými posuvnými panely z prořezávaného plechu.

Bílá Labuť

V současné době běží rekonstrukce průčelí do ulice Na Poříčí, projekt počítá i s kompletní rekonstrukcí obchodního domu a s dostavbou, která nebyla zrealizována před 2. světovou válkou. Ta by se měla týkat vnitrobloku, kde by mělo vzniknou administrativní křídlo a rozšíření hotelu. Projekt by měl z místa vytvořit novou obchodní pasáž.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu