ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Dan Merta (Galerie Jaroslava Fragnera)

Osobnosti současné architektury - Dan Merta (Galerie Jaroslava Fragnera)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Mikuláš Hulec (Hulec & Špička Architekti)

zrušit

16 m 43 s

Dan Merta pochází z umělecké rodiny, vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Jako kurátor připravoval od roku 1993 výstavy na Pražském hradě. V letech 1999 – 2008 byl tajemníkem Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Mezi lety 1996 – 2000 pracoval také jako vedoucí odboru kultury MČ Praha 3 – Žižkov, kde spoluzakládal novodobou tradici kulturněspolečenských bakchanálií, jako je žižkovský masopust a vinohradské vinobraní. Byl jedním z iniciátorů a zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 vede Galerii Jaroslava Fragnera.

Galerie Jaroslava Fragnera sídlí v historickém centru Prahy a je jednou z mála galerií v České republice věnujících se výhradně prezentaci architektury. V galerii probíhají nejrůznější výstavy, střídají se zde projekty, které představují různé kapitoly z dějin České architektury, jsou zde výstavy zahraničních architektů, výstavy zaměřené na ekologii a představují se zde i mladí moderní tvůrci.

„Za těch 21 let jsem zde udělal možná 130 výstav a projektů. Pro nás je důležitý i segment prezentace v zahraničí, takže dalších zhruba 110 výstav bylo v cizině. Vystavovali jsme v New Yorku, Washingtonu, Tokiu, Tel Avivu a dalších zemích, je to velmi významná prezentace české architektury, jak té moderní, historické, tak současné,“ říká ředitel galerie Dan Merta

Galerie Jaroslava Fragnera u nás také často prezentuje zahraniční umělce. „Například ikona současné architektury, jako je Bjarke Ingels Group - BIG měli první zahraniční výstavu v naší galerii, vydali jsme jejich první katalog, na přednášku do Betlémské kaple přišlo až 700 lidí. Byla tady ale další přední světová studia,“ říká Merta.

Galerie ale také propojuje architekturu a umění. Například v rámci projektu o česko-japonských architektonických vztazích byli pozváni čeští umělci, kteří se věnují asijské tématice. Na projektu spolupracovaly i vysoké školy zaměřené na umění a architekturu.

Další zajímavou činností galerie je také expanze do veřejných prostor. „Náš zájem je vystoupit z kamenných zdí, především pak do venkovních prostor Betlémské kaple, zde proto pořádáme multižánrový festival, který prezentuje i divadlo a hudbu. Dnes je jiná doba, jsou zde sociální sítě a galerie už nemá takovou vůdčí roli, stále je ale velmi důležitá,“ říká Merta.

V současné době probíhá v galerii výstava A Heart of Wood, která představuje tvorbu v mezinárodním měřítku vysoce respektovaného švédského atelieru White Arkitekter. Chystá se také výstava Architektura za polárním kruhem.

Dan Merta také doufá, že během pěti let by se galerie mohla přemístit do Muzea architektury, které by mělo vzniknout v budově nákladového nádraží Žižkov.  

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu