ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Nová budova ČSOB bude jednou z nejmodernějších budov Evropy – aktualizováno

Nová budova ČSOB bude jednou z nejmodernějších budov Evropy – aktualizováno

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
17 m 35 s / Autor: TV Architect Popisek: Nová budova ČSOB v Radlicích
#centrála
další

Nově vznikající budova ČSOB v pražských Radlicích dostala své finální obrysy. Stavba bude výjimečná mimo jiné i kopírováním reliéfu svahu, do něhož je umístěna. Změna teploty v budově bude probíhat prostřednictvím vrtů pod budovou. Stavba poskytne nová pracovní místa, netypická zázemí pro zaměstnance i střešní sportoviště. TV Architect přináší exkluzivní rozhovor s vedoucím programu výstavby nových budov ČSOB Ivo Koukolem a Markem Chalupou z ateliéru Chalupa architekti, který provedl návrh nového sídla.

Stavba, která by měla být dokončena nejpozději v únoru roku 2019, stojí na levém radlickém svahu ve své hrubé podobě. Na místě jsou aktuálně vidět dělníci a těžká technika. Pod jejich rukama, pod koly a za zvuků vrčení jeřábních ramen se rodí jedna z nejunikátnějších budov Evropy.

Budova byla navržena s co nejvyšším důrazem na co největší ohleduplnost k životnímu prostředí. Tím navazuje na stávající sídlo, ležící na protější straně od nově vznikajícího sídla, které je i po více než deseti letech svého fungování považováno za jednu z nejpokrokovějších budov na našem kontinentu. „U projektu naší první budovy v Radlicích jsme si řekli, že když už máme tak ekologicky šetrnou stavbu, mohli bychom usilovat o mezinárodní certifikaci. Takřka bez přípravy se nám podařilo získat vysoké mezinárodní hodnocení LEED Gold. Při stavbě nové budovy opět uplatňujeme nejmodernější dostupné postupy a technologie tak, aby splňovala podmínky nejpřísnější mezinárodní certifikace LEED Platinum,“ říká Ivo Koukol, vedoucí programu výstavby nových budov ČSOB.

Budova kopíruje svah

Jednou ze zvláštností budovy je i to, že je koncipována do výšky, nikoliv do šířky, jak bývá zvykem. Stavba také plně kopíruje reliéf svahu, do kterého je umístěna. Rozmanité zahrady nacházející se na střechách jednotlivých pavilonů budou sloužit nejen estetice budov, ale zabrání také zvyšování teploty v horkých letních dnech.

To, co však řadí budovu k nejunikátnějším evropským stavbám, je důmyslný systém hospodaření se zemní energií. Energie pro vytápění nebo naopak chlazení budovy bude získávána prostřednictvím tepelných čerpadel ze soustavy sto padesát metrů hlubokých zemních vrtů. Ty umožní čerpat teplo i chlad koncentrovaný pod budovou. V létě tak bude možné zajistit chlazení celé budovy a v zimě zase dostatečné dodávky tepla. To vše bez kotelen, bez spalování uhlí i dřeva. Zaměstnanci budovy se tak budou moci ohřát nebo ochladit, aniž by utrpělo životní prostředí.

Originální pracovní prostor

Budova poskytne podle zástupců ČSOB čtrnáct set klasických pracovních míst. Vznikne tu ale i stejný počet alternativních míst, jež nebudou mít podobu pracovního stolu a židle, ale půjde o originální pracovní prostor.

Zaměstnanecká studovna

Kromě toho umožní aktivně žijícím zaměstnancům odložit si do zvláštní místnosti kola a na střeše jedné z budov má vyrůst sportoviště. Pro ty, kteří jezdí autem, by měla být připravena garáž s šesti sty parkovacími místy. Stejně jako stávající sídlo umožní i nová využít prostory k formálnímu i méně formálnímu setkání. Specifikem právě vznikajícího komplexu bude také zaměstnanecká studovna.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl