ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Karviná má revoluční projekt, funguje zde první modulární nemocnice v Česku

Karviná má revoluční projekt, funguje zde první modulární nemocnice v Česku

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
8 m 32 s

Modulární stavby jsou stále oblíbenější mezi architekty i investory. V České republice se z modulů staví například sídla firem, školy, školky či různé prodejny. Pro takové řešení se rozhodla i Karvinská hornická nemocnice, která během krátké doby získala zcela novou třípatrovou přístavbu. Skládá se ze 77 modulů, v nově vzniklém prostoru se nachází oddělení pro následnou péči, ortopedické oddělení či jednotka intenzivní péče. Stavba také získala čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020.

Společnost Koma Modular se do projektu vrhla po zku­še­nos­tech s nemoc­nič­ní­mi budo­va­mi v zahra­ni­čí. Velkou výhodou bylo především to, že stavba vznikla velmi rychle.

„Od podpisu smlouvy po kolaudaci uplynulo devět měsíců. Samotná stavba pak trvala dva měsíce. Je to budova, která má nízkoenergetické provedení. Budova je připravená na další případnou přístavbu čtvrtého podlaží,“ říká Karel Kolínský, obchodní ředitel společnosti KOMA.

Zvenku je budova střídmá s dominantní kombinací bílé a šedé omítky zvýrazňující okenní otvory. Fasádu oživují schodiště na obou koncích budovy schovaná za šedou odsazenou konstrukci.

Základní prostorově-funkční jednotku tvoří čtyři buňky o různých šířkách sestavené k sobě, vznikl tak typický trojlůžkový pokoj s vlastní bezbariérovou koupelnou. Prostory ordinací jsou řešeny podobně. Stávající budovu nemocnice spojují s novou přístavbou komunikační krčky, které jsou taktéž vytvořeny z modulů.

Prv­ní patro je urče­no pro násled­nou péči, v dru­hém pat­ře je orto­pe­dic­ké oddě­le­ní s 18 stan­dard­ní­mi lůž­ky a 4 lůž­ky jed­not­ky inten­ziv­ní péče. Sou­čás­tí přístavby je i výtah, tep­lo­vod­ní tope­ní a vzduchotechnika. 

„Výhodou jsou náklady a nízká spotřeba, vše je tady osazené led žárovkami, budova je energeticky v kategorii A, jsou zde také splněné veškeré legislativní požadavky, co se týká hlučnosti a požární bezpečnosti. V případě další stavby bych už volil jen tuto modulární výstavbu,“ říká ředitel nemocnice Tomáš Canibal.

Kontakt

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl