ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Průvodce výstavou EXPO 2020

Průvodce výstavou EXPO 2020

Průvodce výstavou EXPO 2020
15. 12. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Lucie Volfová

Světová výstava EXPO 2020 se navzdory názvu koná až letos. Dubaj obří akci odložila o rok kvůli pandemii koronaviru. Organizátoři počítají s 25 miliony návštěvníků. Svůj pavilon v Dubaji mají také Češi, nachází se v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2 200 metrů čtverečních. Je první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. EXPO 2020 v Dubaji bude probíhat až do 31. března 2022. Jedná se o první světovou výstavu, která se koná v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii), a také je poprvé hostitelem arabská země. Na výstavu zamířila také designérka Lucie Volfová, která pro naše čtenáře shrnula zajímavé poznatky přímo z místa.

Na návštěvu světové výstavy máte čas do konce března 2022. Pokud sem vyrazíte, kromě českého pavilonu si nenechte ujít i další zajímavé výstavy.

Až do místa dorazíte, rozhodně si obstarejte mapku, bez které se jinak v areálu, který má dvojitou rozlohu Monaka, ztratíte. Areál je strukturovaný do pěti kategorií zaměřených dle témat. Společné mají to, že souvisejí s udržitelností. Součástí rozlehlého areálu je také odpočinková zóna, parky Al Forsan a Jubilee Park. Pokud chcete mít o celém dění přehled, rozhodně byste neměli minout vyhlídkovou věž z které je vidět na celý areál.

"V areálu vystavuje 190 zemí včetně České republiky. Je neuvěřitelné, co lidé dokázali vytvořit na místě, kde byla pouze poušť. Teď je tu nová stanice metra a návštěvníky sledují roboti, kteří kárají ty, co si zapomněli nasadit roušku. Očekávala jsem, že pro mě bude návštěva EXPA velkým zážitkem, ale nelze popsat pocity, které mám. Jako bych se ocitla ve světě za 50 let," říká designérka Lucie Volfová.

Český pavilon

Architektonicky mají na starosti český pavilon mladí experimentální architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl. Koncepce pavilonu Sawer Cloud vychází z povahy České republiky jakožto technologicky inovativní země s nádhernou přírodou. V objektu proto vznikl unikátní ekosystém, který svým zpracováním navazuje na ekologickou udržitelnost, která je jedním z klíčových témat světové výstavy EXPO 2020. „Je to unikátní česká technologie, která umí ze vzduchu vytvářet vodu. Spojení technologie a přírody je nám velmi blízké. Zároveň jsme chtěli vytvořit srozumitelný symbol pro identifikaci pavilonu, a tak jsme vytvořili hned u vchodu velký mrak z trubek, které se mění v živý organismus, jenž prorůstá celým prostorem,“ prozradil architekt Jan Tůma.

Stálou expozici v českém pavilonu tvoří deset exponátů. Dominantou je zmiňovaná technologie S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources) umístěná v přízemí pavilonu. Ta dokáže vyrobit vodu ze vzduchu s využitím solární energie. Unikátní je také technologie proměňující suchou poušť v kvetoucí zahradu pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci AV ČR a ČVUT. Technologie dokáže denně získat ze vzduchu až přes pět set litrů vody. 

Srdcem pavilonu je pak kašna, do které stéká voda z organických kapilár vyrobených ze stejného materiálu jako spletený mrak stínící zahradu okolo národního pavilonu.

Hned u vstupu mohou návštěvníci vidět uměleckou expozici českého designového skla, kterou vyrobila podle návrhu Maxima Velčovského společnost LASVIT. 

Nepřehlédněte rozhodně ani exponát s názvem We Speak Plantish. Jedná se o plně automatizovanou robotickou linku od společnosti PSI, která dokáže přečíst, jak rostliny reagují na různé podmínky a šoky a na základě zjištěných dat navrhnout vhodnou péči o ně. Návštěvníci si vše mohou ozkoušet přímo na místě. 

"Pokud plánujete EXPO navštívit, vyhraďte si minimálně 3 dny na to, abyste si prohlédli všechny pavilony. I přes trvající pandemii je počet návštěvníků obrovský jak během dne, tak během večera a před jednotlivými pavilony jsou dlouhé fronty. Návštěvníci musí mít roušky a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Musejí mít také doklad o očkování, nebo negativní PCR test," radí Lucie Volfová

Velmi mne zaujalo to, že mnoho exponátů používá technologie, které dosud nikdo nepoužil. Napadla mě tedy otázka, co bude se všemi exponáty po skončení výstavy. Generální ředitelka Expa Rím Hášimíová říká, že velká část infrastruktury a budov, které vznikly kvůli EXPU, bude zachována. „Nikdy nepřipadalo v úvahu, aby se investovalo jen kvůli výstavě, šlo o vybudování nového města, města budoucnosti. Zavázali jsme se, že objekty, jež vznikly pro výstavu, nezboříme,“ řekla v rozhovoru s agenturou AFP. Podle ní zůstanou na místě do roku 2040 a možná i 2050 a budou sloužit budoucímu městu.

Itálie (Opportunity District)

Designérku Lucii Volfovou velmi zaujal italský pavilon, ten navrhlo studio Carlo Ratti Associati s důrazem na využití recyklovaných materiálů. Střecha byla vyrobena z lodních trupů. "Návštěvníci zde najdou například výstavy popisující budoucnost vyučování, obchodu a udržitelné ekonomiky. Italský pavilon je pokryt provazy ze dvou milionů plastových lahví a hlavní atrakcí je 3D replika Michelangelova Davida. Jelikož je v SAE nahota na veřejných místech zakázaná a David nahý je, návštěvníci si sochu mohou prohlížet buď z patra v úrovni očí sochy vysoké 5,2 metru, anebo u jeho nohou. Pokud sem zamíříte, objednejte si La Bombu –⁠ italský sendvič připomínající hamburger, který si nedáte nikde jinde než v Miláně," říká Lucie Volfová

TV Architect představuje - Národní pavilon pro Expo 2020 od architektonického atelieru Formosa

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu