CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Ikony architektury Bytový komplex Iceberg v dánském Århusu od studia CEBRA

Bytový komplex Iceberg v dánském Århusu od studia CEBRA

Přeskočit reklamu
x
3 m 23 s / 13. 11. 2017 / Autor: CEBRA
Bytový komplex Iceberg v dánském Århusu od studia CEBRA

Rezidenční projekt Iceberg se jako chladný bělomodrý ledovec s ostrými hranami a špicemi tyčí přímo nad vodami zálivu na místě bývalého kontejnerového přístaviště v dánském městě Århus. Projekt architektů ze studia CEBRA byl navržen se záměrem transformovat lokalitu v živou městskou čtvrť, která se stane domovem pro sedm tisíc lidí a nabídne práci 12 tisícům dalších.

Komplex sestávající ze čtyř křídel ve tvaru písmene L nabízí široké spektrum různých typů bytů od dvoupodlažních „městských domů“ a cenově dostupných menších bytů až po exkluzivní penthousy na vrcholech ledovce. Více než dvě stovky bytů s různými balkony, rozmanitých tvarů a orientací spolu s kombinací vlastnického a nájemního bydlení by měly dát vzniknout sociálně diverzifikované a životaschopné městské komunitě, takže se komplex z pouhého seskupení bytových bloků postupně promění v živou městskou čtvrť.

Veřejný prostor mezi čtyřmi křídly „ledovce“ se otevírá směrem k moři. Jeho nápadná, rozsekaná struktura, která dala projektu jméno, je výsledkem snahy architektů, aby projekt dokázal nabídnout výhled na záliv a maximum denního světla co nejvyššímu počtu bytů. Střechy se zvedají a klesají a vytvářejí průhledy mezi jednotlivými hmotami podobně jako plovoucí ledové kry, které lámou pohled. Z výhledu se tak mohou těšit i obyvatelé bytů v zadním křídle.

Dánské architektonické studio CEBRA založili v roce 2001 architekti Mikkel Frost, Carsten Primdahl a Kolja Nielsen. Kromě několika rodinných domů navrhli také dvě školy a školku. Jejich projekty se zatím nacházejí v Dánsku, sílí ale zájem o jejich práci v zahraničí.

Web – CEBRA
Facebook – CEBRA
Twitter – CEBRA
LinkedIn – CEBRA
Instagram – CEBRA
Youtube – CEBRA

Kanál CEBRA

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl