Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Ikony architektury Bytový komplex Iceberg v dánském Århusu od studia CEBRA

Bytový komplex Iceberg v dánském Århusu od studia CEBRA

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 57. díl - Centrum současného umění DOX

zrušit

3 m 23 s / Autor: CEBRA

Rezidenční projekt Iceberg se jako chladný bělomodrý ledovec s ostrými hranami a špicemi tyčí přímo nad vodami zálivu na místě bývalého kontejnerového přístaviště v dánském městě Århus. Projekt architektů ze studia CEBRA byl navržen se záměrem transformovat lokalitu v živou městskou čtvrť, která se stane domovem pro sedm tisíc lidí a nabídne práci 12 tisícům dalších.

Komplex sestávající ze čtyř křídel ve tvaru písmene L nabízí široké spektrum různých typů bytů od dvoupodlažních „městských domů“ a cenově dostupných menších bytů až po exkluzivní penthousy na vrcholech ledovce. Více než dvě stovky bytů s různými balkony, rozmanitých tvarů a orientací spolu s kombinací vlastnického a nájemního bydlení by měly dát vzniknout sociálně diverzifikované a životaschopné městské komunitě, takže se komplex z pouhého seskupení bytových bloků postupně promění v živou městskou čtvrť.

Veřejný prostor mezi čtyřmi křídly „ledovce“ se otevírá směrem k moři. Jeho nápadná, rozsekaná struktura, která dala projektu jméno, je výsledkem snahy architektů, aby projekt dokázal nabídnout výhled na záliv a maximum denního světla co nejvyššímu počtu bytů. Střechy se zvedají a klesají a vytvářejí průhledy mezi jednotlivými hmotami podobně jako plovoucí ledové kry, které lámou pohled. Z výhledu se tak mohou těšit i obyvatelé bytů v zadním křídle.

Dánské architektonické studio CEBRA založili v roce 2001 architekti Mikkel Frost, Carsten Primdahl a Kolja Nielsen. Kromě několika rodinných domů navrhli také dvě školy a školku. Jejich projekty se zatím nacházejí v Dánsku, sílí ale zájem o jejich práci v zahraničí.

Web – CEBRA
Facebook – CEBRA
Twitter – CEBRA
LinkedIn – CEBRA
Instagram – CEBRA
Youtube – CEBRA

Kanál CEBRA

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu