„Byla to výzva navrhnout domy tak, aby zapadly do území,“ říkají architekti z CASUA
Do studia TV Architect zavítali architekti Jakub Seifert a Jan Kyznar z renomovaného ateliéru CASUA. V rozhovoru s naší moderátorkou představili trojici výrazných pražských projektů, které ukazují jejich cit pro urbanismus, soulad s okolní přírodou i soudobou architekturu. Mluvili jsme o rezidenci Hlubočepy, bytových domech Na Neklance i o dostavbě Starokošířské. Došlo i na budoucí vizi ateliéru a příchod nových posil.
Rezidence Hlubočepy: harmonie s přírodou a historií
První představený projekt nás zavedl do pražských Hlubočep. Výstavba proběhla na místě bývalých skladů ledu a lihu pro Smíchovský pivovar a lihovar. Architekti popsali, jak se měnila zadání během pandemie COVID-19. Z původních luxusních velkometrážních bytů se projekt proměnil na soubor malometrážních jednotek, částečně určených k pronájmu.
Architektonické řešení vychází z historických struktur a zasazení do svahu. Objekty navazují na přírodní kontext i na okolní architekturu včetně viaduktu tzv. pražského Semmeringu. Důležitou součástí návrhu bylo i napojení na tramvajovou zastávku. Tato propojka byla znovu obnovena a proměněna ve schodiště mezi objekty.
Bytové domy Na Neklance: propojení komunit a architektury
Druhý projekt vznikl na úpatí kopce Brabenec. Tři domy jsou propojeny podzemním podlažím a zasazeny do společné zahrady, která slouží jak obyvatelům, tak veřejnosti. Architekti zde propojili dva urbanistické prvky a to končící blokovou zástavbu a vilovou čtvrť.
Silné architektonické vyjádření je založeno na kontrastu fasád s hlubokými okny a slunolamy a bočními stěnami s balkony. Zahrada nabízí škálu odpočinkových i sdílených prostor. Důležitým prvkem je i oživení Nárožní ulice a doplnění o obchody a služby, jako je ordinace zubaře či vinárna.
Rezidence Starokošířská: soudobá architektura v tradičním bloku
Třetí projekt doplňuje městský blok mezi ulicemi Plzeňská a Starokošířská. Cílem bylo navázat na historický charakter Smíchova a přitom přinést moderní standard bydlení. Architekti z CASUA navrhli uliční fasády bez balkonů, které jsou typické pro vnitroblok, a uliční stranu pojali jako prolamovanou fasádu s pilíři a římsami.
Velkou přidanou hodnotou je výhled na Strahov a zalesněné okolní kopce, ale i dostupnost centra města. V přízemí jsou opět komerční jednotky, které rozšiřují služby v lokalitě.
Rozvoj ateliéru a směr do zahraničí
V závěru rozhovoru jsme se dotkli také budoucnosti ateliéru CASUA. Tým nově posílila architektka Eva Le Peutrec, která přináší cenné zkušenosti ze zahraničí a bude se podílet na rozšíření aktivit ateliéru mimo České hranice.
Rozhovor s architekty z ateliéru CASUA nám ukázal, že moderní architektura může být nejen estetická a funkční, ale také sociálně citlivá a urbanisticky hodnotná. Projekty v různých částech Prahy spojují přístup k městu, krajině i lidem. A my věříme, že jméno CASUA uslyšíme častěji i za hranicemi.