ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Veřejný sektor Život do parku Střed v Mostě vrátí architekti Rehwaldt a Hoffman

Život do parku Střed v Mostě vrátí architekti Rehwaldt a Hoffman

Život do parku Střed v Mostě vrátí architekti Rehwaldt a Hoffman
25. 3. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Soutěž má vítěze. Foto: Nadace Proměny Karla Komárka

Soutěž o Cenu Nadace Proměny na obnovu parku Střed v Mostě vyhrál tým architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana. „Naším záměrem bylo udělat z parku znovu živé místo s jedinečnou zelení, udržitelnými vodními prvky a potřebným zázemím pro setkávání. Tyto potřeby vítězné řešení naplňuje,“ říká primátor města Mostu Jan Paparega. Se zahájením stavebních a vegetačních úprav by se proto mělo začít nejdříve v roce 2021, o rok později se plánuje otevření parku.

Vítězné řešení využívá terénních modelací v podobě teras, vzájemně provázaných cestami. Původní kaskádu vodních prvků zachovává z ekonomických důvodů jen částečně. Dva z vodních prvků ve středu parku nahrazuje pódiem pro menší kulturní akce a kavárnou s různými možnostmi posezení. V blízkosti kavárny architekti umísťují hřiště pro nejmenší děti a další atraktivní prvky pro dospělé a seniory. Další multifunkční plocha hřiště s pobytovými schody propojuje park se stadionem.

V oblasti sportoviště a dětského hřiště je uvažován kamerový systém. Návrh počítá i se zázemím pro správce. Park je řešen tak, aby nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. Veškerý mobiliář, hřiště a objekty pracují s rizikem vandalismu, dají se snadno čistit a opravit. Důležitou součástí návrhu je i hospodaření s dešťovou vodou. Kácet se bude minimálně, další stromy se dosadí. Umělecká díla v parku zůstanou zachována.

Čisté krajinářské řešení

V soutěžní porotě zasedli vedle zástupců města a nadace také nezávislí architekti, urbanisté a krajináři. „Vítězný koncept jsme ocenili hlavně za čisté krajinářské řešení, které v omezené podobě oživuje původní srdce parku s fontánou a citlivě je doplňuje o nové architektonické prvky. Návrh zároveň nejlépe naplnil zadaná soutěžní kritéria,“ shrnul verdikt soutěžní poroty její předseda Ing. arch. Petr Lešek.

S výsledkem souhlasí i primátor města Mostu Jan Paparega. „Naším záměrem bylo udělat z parku znovu živé místo s jedinečnou zelení, udržitelnými vodními prvky a potřebným zázemím pro setkávání. Tyto potřeby vítězné řešení naplňuje, vyrovnává se i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna,“ tvrdí.

Výstava se přesouvá

Projekt znovuzrození parku Střed v Mostě podpoří Nadace Proměny Karla Komárka částkou 25 mil. korun. Celkové předpokládané náklady činí 60 mil. korun. Další harmonogram projektu předpokládá zpracování jednotlivých stupňů projektové dokumentace. Se zahájením stavebních a vegetačních úprav by se proto mělo začít nejdříve v roce 2021. Otevření parku se plánuje v roce 2022.

Všechny soutěžní návrhy si bude možné prohlédnout vzhledem k epidemiologickým opatřením v průběhu dubna on-line na www.nadace-promeny.cz. Původně plánovaná výstava v obchodním domě Central, stejně jako oficiální představení vítězného návrhu a otevřená diskuse architektů s občany se přesouvá na přelom srpna/září.

Psali jsme také:

Autodrom v Mostě prochází rekonstrukcí

Most možná vybuduje památník místním horníkům

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl