CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality V České ceně za architekturu se utká sto čtyřicet pět realizací

V České ceně za architekturu se utká sto čtyřicet pět realizací

V České ceně za architekturu se utká sto čtyřicet pět realizací
13. 4. 2018 / Autor: ceskacenazaarchitekturu.cz/ ABM architekti s.r.o. Popisek: Bytový dům Nuselská
V České ceně za architekturu se utká sto čtyřicet pět realizací
#Praha #soutěž
další

Do soutěže „Česká cena za architekturu“, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů, se přihlásilo celkem sto čtyřicet pět realizací. Důležitým tématem výstavby v České republice je bydlení. Porotu budou tvořit architekti mezinárodního věhlasu. Nominace se veřejnost dozví 31. května. Cílem soutěže je prezentovat výsledky práce etablovaných i začínajících architektů. Oceněny budou i výjimečné počiny na poli architektury.

Do soutěžního klání České komory architektů se mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky v letech 2013 až 2017. Oproti prvním dvěma ročníkům vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce. Letos pořadatelé evidují téměř dvě třetiny realizací, devadesát pět, z roku 2017. Novostavby převládají nad rekonstrukcemi a tvoří také zhruba dvě třetiny z přihlášených projektů, tedy devadesát osm.

Potvrzuje se, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení, v letošním ročníku prezentace tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy polovinu, tedy sedmdesát dva, přihlášených děl.

Mezinárodní porota

Práce českých architektů bude hodnotit sedmičlenná mezinárodní porota. Jejími členy jsou rakouský architekt Carlo Baumschlager, architekt Zsolt Gunther, který patří k nejvýznamnější maďarským architektům, slovenská architektka Andrea Klimko. K dalším odborným porotcům patří polský architekt Robert Konieczny, zástupkyně nejen krajinářské architektury Yael Moria Klain z Izraele, Ivan Reimann, architekt českého původu působící v Německu a německý architekt a pedagog Roger Riewe.

Jaké realizace postoupily mezi nominované, se veřejnost dozví 31. května na nominačním večeru v Divadle Archa. Jména finalistů České ceny za architekturu a držitele hlavní ceny budou vyhlášena na slavnostním galavečeru 19. listopadu. 

Cílem přehlídky je architektonická díla propagovat a prezentovat před veřejností, a to nejen z hlediska estetické a technické kvality výtvorů, ale především v kontextu jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu.

Pokrytí co nejširšího spektra

Hlavním účelem přehlídky je snaha pokrýt co nejširší spektrum prací. Z tohoto důvodu nejsou díla posuzována v rámci jednotlivých kategorií, nýbrž bude udělena jednotná hlavní cena. Uděleny budou také Ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium České ceny za architekturu a Ceny partnerů.

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl