ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Završením projektu Architektura první republiky v Praze bude otevření tzv. Francouzských škol

Završením projektu Architektura první republiky v Praze bude otevření tzv. Francouzských škol

Završením projektu Architektura první republiky v Praze bude otevření tzv. Francouzských škol
15. 11. 2018 / Autor: Vladimír Lacena Popisek: ZŠ a MŠ Bílá

Organizace Open House Praha otevře v neděli 25. listopadu 2018 na celý den pro veřejnost zdarma unikátní funkcionalistický areál tzv. francouzských škol v Dejvicích, kde dnes sídlí Základní škola a Mateřská škola Bílá.

Teprve sedmadvacetiletému architektu Janu Gillarovi vynesla stavba tohoto areálu v Dejvicích již ve své době značný respekt české i zahraniční odborné veřejnosti. „Areál je dodnes mezi odborníky považovaný za klenot meziválečného funkcionalismu a my jsme rádi, že jej můžeme zpřístupnit a poukázat na jeho originální architektonické řešení, které ani dnes neztrácí na významu,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka Open House Praha.

Komplex byl na stránkách zahraničních časopisů

Návštěvníci budou moci po celý den od 10:00 do 18:00 hodin nahlédnout do vybraných tříd, přednáškového sálu, knihovny, sboroven, kabinetů, kreslírny nebo tělocvičny a seznámit se s komplexem, který se jako jeden z mála tehdejších českých staveb dostal na stránky zahraničních odborných časopisů. Pro děti od pěti let je na 15:00 hodinu připravena zvláštní prohlídka. Organizátoři opět nabídnou i prohlídky pro neslyšící. Vstup na prohlídky je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace.

Architektonickou soutěž pro stavbu rozsáhlého komplexu zadal v roce 1931 Spolek pro výuku francouzského jazyka. Ačkoliv vítězný návrh mladého architekta, žáka Jana Gočára, nebyl nakonec realizován v původním rozsahu, dokáže i dnes překvapit svým promyšleným konceptem. Stavba byla navržena po vzoru nizozemských a německých škol typu „open-air“.

Výuka na čerstvém vzduchu

K učebnám obecné školy byly připojeny terasy. Ty za příznivého počasí umožňovaly přemístění výuky na čerstvý vzduch. I v mateřské škole se nacházela celá prosklená stěna, kterou bylo možné za teplého počasí otevřít a děti tak měly přímý vstup do zahrady. Velký důraz byl kladen i na maximalizaci rozlohy plochy osvětlené přirozeným světlem. V původním plánu se počítalo s výstavbou mateřské školy, obecné školy, lycea a přilehlým divadelním sálem a tělocvičnou. V druhé etapě se měl realizovat internát s byty pro vychovatele a správce, kuchyněmi i studovnami. Ten však nakonec nebyl realizován. Areál prošel v roce 2006 rekonstrukcí a v současné době se zde nachází Základní škola a Mateřská škola Bílá.

 „Projektem Architektura první republiky v Praze jsme si nejen připomněli letošní stoleté výročí založení Československa, ale na příkladu více než dvaceti prvorepublikových budov ukázali, jak stylově pestrá byla architektura té doby,” dodává Andrea Šenkyříková. Do programového výběru byly zahrnuty nejen budovy reprezentující rozličné architektonické styly, ale také budovy s různorodou typologií jako například paláce, školy, tělovýchovné instituce, bankovní, kulturní stavby i obytné či průmyslové objekty.

Více informací k projektu včetně seznamu všech již zpřístupněných budov naleznete zde: http://openhousepraha.cz/architektura-prvni-republiky-v-praze/.

Základní škola a Mateřská škola Bílá

Datum a čas zpřístupnění: neděle 25. listopadu, 10.00–18.00 hodin

Adresa: Bílá 1, Praha 6-Dejvice)

Datace: 1934; 2006 (rekonstrukce)

Architekt: Jan Gillar

Forma zpřístupnění: skupiny dle kapacity prohlídky

Zpřístupněné prostory: vstupní hala, aula, knihovna, třída prvního stupně s přístupem na školní zahradu, sborovna, kabinet biologie, učebna fyziky s původním vybavením, ateliér – učebna výtvarné výchovy, zahrada

O projektu Architektura první republiky v Praze

Projekt Architektura první republiky v Praze si klade za cíl během celého roku veřejnosti prezentovat zástupce prvorepublikových architektonických stylů a přístupů. Pořádající organizace Open House Praha se tak připojuje k letošním oslavám sta let od založení Československa. Otevřením běžně nepřístupných a zajímavých budov či prostor z období první republiky chtějí organizátoři poukázat na odvahu a inovativnost, s níž někteří architekti z tohoto období ke své práci přistupovali. Ve výběru jsou zastoupeny nejen budovy reprezentující rozličné architektonické styly (historizující styly, purismus, funkcionalismus, národní styl a další), ale také budovy s různorodou typologií (paláce, školy, tělovýchovné instituce, bankovní, kulturní stavby i obytné či industriální objekty). Projekt se koná za podpory Magistrátu hl. města Prahy.

Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival. Jeho zatím poslední, čtvrtý ročník přilákal k návštěvě šedesáti pěti běžně nepřístupných budov objektů přes padesát čtyři tisíc lidí z celé České republiky i zahraničí.

Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující čtyřicet dva měst na pěti kontinentech světa. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám, včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů architektury, kde jsme natáčeli právě tento areál tzv. Francouzských škol.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl