Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy Zámecký historický skleník ve Valči čeká rekonstrukce

Zámecký historický skleník ve Valči čeká rekonstrukce

Zámecký historický skleník ve Valči čeká rekonstrukce
12. 4. 2019 / Autor: mapio.net Popisek: Valeč - skleník

Na zámku ve Valči na Karlovarsku letos začne dlouho očekávaná rekonstrukce historického skleníku. Na stavbu už má státní zámek přislíbeno od ministerstva kultury třicet čtyři milionů korun, práce v areálu by mohly začít na podzim. Rekonstrukce má být kompletně dokončena nejpozději do konce roku 2021, řekl ČTK kastelán valečského zámku Tomáš Petr.

„Co se týče samotné obnovy, týká se nejen skleníku, ale i zámeckého zahradnictví, které přímo sousedí se skleníkem a je jeho nedílnou součástí. Dále přístupových cest, využití skleníku v interiéru, zahrnuta je tam kompletně i vegetační složka,“ řekl kastelán. Součástí stavby má být i zavedení moderních technologií, které správcům usnadní péči o rostliny ve skleníku.

Skleník by měl sloužit lidem

Záměr zámku je takový, že po dokončení rekonstrukce by skleník a zahradnictví provozoval soukromý nájemce. Zřídit by tam mohl například restauraci nebo kavárnu. „Cílem by bylo, aby skleník měl co největší otevírací dobu. Aby fungoval i v zimě, aby si tam lidé mohli pod palmou dát kávu. Samozřejmě, pokud se nájemce nepodaří najít, budeme hledat způsob, jak skleník provozovat sami,“ doplnil Petr.

Stavba pochází z Vídně

Zámecký palmový skleník stojí pod stájemi, kočárovnou a hospodářskou budovou v dolní části zámeckého parku. Stavba z ocelo-litinové konstrukce pochází ze 70. až 80. let 19. století, kdy si ji z Vídně nechal přivézt hrabě Vincenc Thurn-Valsassina. Naposledy byla restaurována v roce 1996.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl