ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Central Group se stává generálním partnerem prestižní České ceny za architekturu

Central Group se stává generálním partnerem prestižní České ceny za architekturu

Central Group se stává generálním partnerem prestižní České ceny za architekturu
11. 4. 2019 / Autor: Josef Horázný Popisek: Dušan Kunovský, majitel společnosti

Central Group dnes podepsal smlouvu s Českou komorou architektů (ČKA) ohledně podpory České ceny za architekturu. Největší domácí rezidenční stavitel tak bude generálním partnerem letošního ročníku této velmi prestižní soutěže, jejímž cílem je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti.

„Naše společnost působí na trhu již čtvrt století a na vybraných projektech spolupracuje s těmi nejlepšími architekty od nás i ze zahraničí. Kvalitní architektura je tím, co stavbu povyšuje nad průměr, dává jí velkou přidanou hodnotu. To je důvodem, proč na kvalitu v architektuře zejména v posledních letech klademe velký důraz,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. „S novým generálním partnerem, společností Central Group, se shodujeme na tom, že kvalitní českou architekturu je třeba veřejnosti pravidelně prezentovat. Jen to je cesta, která vede ke kultivaci prostředí, ve kterém žijeme, a také ke zlepšení pozice a vážnosti profese architekta v očích veřejnosti,“ řekl k nově uzavřenému partnerství s Central Group předseda ČKA Ivan Plicka.

Kvalitě architektury pomáhají soutěže

Central Group návrhy svých projektů vždy vybírá z architektonických soutěží. Má vlastní tým šedesáti zkušených architektů a projektantů. I u běžných bytových domů nebo projektů, které nezadává externě, vybírá vždy z interních architektonických soutěží alespoň pěti kvalitních propracovaných návrhů. Architekty významných projektů a velkých rozvojových území pak obvykle vybírá také v soutěžích.

Například Josef Pleskot zvítězil se svým projektem v soutěži na stavbu na brownfieldu na Kavčích horách. Velký architektonický workshop pořádal Central Group také na návrhy bytových domů v projektu na nákladovém nádraží Žižkov. Tvář Parkové čtvrti zde dá devět předních českých ateliérů s jednadvaceti různými architektonickými koncepty pod taktovkou hlavního architekta Jakuba Ciglera. Aktuálně Central Group finalizuje velkou mezinárodní soutěž na soubor staveb na místě bývalého Telecomu na Žižkově. Té se účastní devadesát osm ateliérů z třiceti zemí světa včetně hvězd, jakými je Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie) nebo Eva Jiřičná. Praha tak má šanci získat stavbu unikátní i v evropském měřítku.

Architekturu Central Group podporuje i na školách

Central Group dlouhodobě podporuje také studenty architektury na jejich cestě k budoucí profesi. Letos uspořádal již 11. ročník studentské architektonické soutěže, tentokrát na téma „Unikátní stavba na komplikovaném místě“. O hlavní cenu, sto tisíc korun a prestižní stáž u architekta Josefa Pleskota, soutěžilo třicet šest studentských návrhů. Vítěze vybrala porota sestavená z významných osobností české architektury. Předsedou poroty je historik architektury Zdeněk Lukeš, a členy pak architekti Adam Gebrian, David Vávra a Ondřej Chybík. Ten před lety zvítězil v jednom z předchozích ročníků studentské soutěže Central Group a dnes patří k nejvýraznějším architektům mladé generace.

Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group s 25letou zkušeností v developmentu, je také jedním ze zakládajících členů Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Cílem sdružení, jehož členy jsou dále přední domácí architekti, projektanti, ekonomové a právníci, je podpora pozitivního a dynamického stavebního rozvoje v zemi, a především popularizace a vzdělávání v oboru. Sdružení pořádá v pravidelném pololetním cyklu Summity architektury a rozvoje, kterých se účastní přední odborníci z veřejné i soukromé sféry a ti nejlepší architekti z domova i zahraničí. Hvězdou posledního březnového summitu byl například Sou Fujimoto z Japonska.

„Podpora České komory architektů a její snahy o propagaci kvalitní domácí architektury je dalším logickým krokem v našich aktivitách sociální odpovědnosti,“ vysvětlil Kunovský. Firma podle něho bude kromě finanční podpory vyhlašovat v rámci soutěže také zvláštní cenu Central Group. „Jako investor s mnohaletou zkušeností z praxe si velmi dobře uvědomujeme, jak je důležitá vyváženost unikátní architektury s ekonomickým fungováním a praktičností návrhu. Proto chceme podpořit především ty projekty, které mají nejlepší poměr mezi výjimečností užité architektury a efektivitou zvoleného řešení,“ vysvětlil Kunovský.

red

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu