Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Začátkem října se bude konat festival Den architektury. Tématem bude 30 let od Sametové revoluce

Začátkem října se bude konat festival Den architektury. Tématem bude 30 let od Sametové revoluce

Začátkem října se bude konat festival Den architektury. Tématem bude 30 let od Sametové revoluce
12. 9. 2019 / Autor: Romana Landová. Letošním tématem je třicet let svobody. Foto: René Volfík, Den architektury

Letos na podzim proběhne již devátý ročník festivalu Den architektury, který je tentokrát věnovaný svobodné architektuře po Sametové revoluci. Od 1. do 7. října budou moci zájemci o architekturu prozkoumat ve více jak osmdesáti městech Česka a šestnácti místech na Slovensku obchodní domy, pasáže či spořitelny. Součástí akce budou i workshopy či filmová promítání.

První týden v říjnu se bude konat akce Den architektury, která se bude věnovat svobodné architektuře po roce 1989, výročí Bauhausu a světu businessu. Odehraje se ve více jak osmdesáti městech a obcích v České republice, na akci mohou zájemci dorazit i na šestnácti místech na Slovensku. Oficiální začátek akce se odehraje ve čtvrtek 3. října přednáškou belgického studia Rotor. Den architektury pak zakončí hudební zpracování klasiky němého filmu Kabinet doktora Caligariho od uskupení Forma, které se odehraje 7. října v kině Světozor.

Návštěvníci se budou moci podívat do jinak nepřístupných staveb, součástí budou již zmíněné filmové projekce, workshopy a představení. V rámci procházek a exkurzí mohou zájemci zblízka prozkoumat obchodní domy, pasáže, budovy bank či spořitelen. „Právě svět obchodu formoval architekturu a naše prostředí po listopadu 1989, vznikaly nové banky a obchodní centra. Ty zásadně proměnily fungování našich měst,“ říká Marcela Steinbachová, ředitelka festivalu s tím, že právě obchodní centra přispěly k postupnému vylidňování historických center českých měst.

Nákupní centrum symbolem svobody

Veřejnosti se otevře nová budova pražského ČSOB Kampusu, která je příkladem ekologicky ohleduplné architektury a tvoří stimulující pracovní prostředí. Pochází z dílny architektonického studia bratrů Chalupových, kteří zastupují v ČR velice progresivní současnou architekturu. Architektka a urbanistka Anna Beata zájemce provede okolím obchodního domu Palladium, který stojí na místě bývalého kapucínského kláštera později předělaného na kasárnu, a poodhalí jeho historii. Stejná architektka bude posléze provádět po obchodním centru Nový Smíchov.

Jelikož Den architektury probíhá po téměř celé republice, například v Děčíně se s architektem Ondřejem Benešem zájemci budou moci projít po městě na téma Nákupní centrum jako symbol svobody. V Táboře bude probíhat projekce dokumentu Chrámy peněz od autorů Jany Pavlové a Martina Hrubého, který přiblíží ranou popřevratovou architekturu bankovních domů a spořitelen. Výstavbě obchodních domů se budou věnovat i na procházce s památkáři Jiřím Balským a Matějem Kubinou v Jaroměři. Podobný program festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech a obcích v Česku a na Slovensku je k dispozici na oficiálních stránkách akce.

Psali jsme také:

Festival Den architektury je tady

Další přednáška z cyklu „tištěná architektura" je tady

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl