ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Z Karlína do Holešovic za pár minut, přes Rohanský most

Z Karlína do Holešovic za pár minut, přes Rohanský most

Z Karlína do Holešovic za pár minut, přes Rohanský most
19. 9. 2018 / Autor: echo24.cz Popisek: Přibližná poloha Rohanského mostu

Praha začne připravovat studii stavby Rohanského mostu mezi Karlínem a Holešovicemi. Ta by měla být hotová 31. května příštího roku a vytvoří ji Institut plánování a rozvoje (IPR) společně s magistrátními úředníky.

Rozhodli o tom dnes pražští radní. Nová tři sta osmdesát dva metrů dlouhá a dvacet tři metrů široká komunikace má propojit Jateční ulici v Holešovicích s Rohanským nábřežím a Urxovou ulicí v Karlíně. Určena bude pro tramvaje, automobily, cyklisty a chodce. Dosud nejnovějším mostem v hlavním městě je Trojský most, který byl otevřen v roce 2014.

Reakce na uzavření Libeňského mostu

O výstavbě mostu mezi Holešovicemi a Karlínem se začalo intenzivněji mluvit poté, co musel být letos v lednu kvůli havarijnímu stavu pro veškerou dopravu uzavřen Libeňský most. Ten musel být podložen a teprve potom se na něj vrátila doprava.

Rohanský most je navržen se zakřiveným půdorysem a skládá se ze dvou protisměrných oblouků. Podle materiálu, který vytvořil IPR, po něm budou jezdit tramvaje, bude mít dvě jednoproudé komunikace, dvě cyklostezky a chodníky. Tramvajový pás by pak měl být osm metrů široký. Jízdní pruhy pro auta by měly šířku 3,5 metru a pro cyklisty 1,5 metru. Chodníky by měly v každém směru šířku 2,25 metru. Most by měl sedm polí s rozpětím od čtyřiceti do devadesáti metrů a umístěn má být sedmnáct metrů nad hladinou Vltavy.

Jak přesně by nový most vypadal a kolik by stál, zatím není jasné. Stejně tak, kdy by se mělo začít se stavbou. Most je sice zakreslen v připravovaném Metropolitním plánu, avšak v tom nyní platném chybí. Praha by proto plán musela co nejrychleji změnit.

Co na to městské části

Vedle studie bude vytvořen také 3D model mostu, který město využije při diskusi s radnicemi Prahy 7 a 8 a s obyvateli. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka prosazuje Praha 8 původní záměr, kdy by most byl postaven v ose holešovické ulice Komunardů. Praha 7 má námitky proti jeho vyústění do Jateční ulice. „Kdyby byl v ose Komunardů, znamenalo by to kvůli dodržení požadavku Povodí Vltavy na minimální výšku mostu vytvoření vysokých nájezdových ramp. Vedení z Jateční ulice umožňuje výstavbu plynulého nájezdu,“ řekl Dolínek.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku loňského prosince se zřítila lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Praha aktuálně řeší také opravu Hlávkova mostu, jehož stav začali zkoumat odborníci z ČVUT. Ve špatném stavu je mimo jiné Palackého most a chystá se oprava Barrandovského mostu.

ČTK, nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu