ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Budova Starého pivovaru v Kroměříži je po rekonstrukci, kultura čeká

Budova Starého pivovaru v Kroměříži je po rekonstrukci, kultura čeká

Budova Starého pivovaru v Kroměříži je po rekonstrukci, kultura čeká
21. 9. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Palickap Popisek: Budova Starého pivovaru Kroměříž

Město Kroměříž dokončilo rekonstrukci historické budovy Starého pivovaru, která sousedí s radnicí. S přestavbou se začalo letos v únoru, náklady dosáhly zhruba 19,5 milionu korun. Podle starosty města Jaroslava Němce šlo o největší letošní investici města.

Budova slouží jako klub k pořádání kulturních a společenských akcí, zázemí v ní má také kroměřížský divadelní spolek. Po dobu oprav byla pro veřejnost uzavřena.

Podle Jiřího Kašíka, radního a vedoucího spolku, je pro účinkující a především návštěvníky připraveno mnohem příjemnější zázemí, než tomu bývalo dříve. „Jsou to věci, které teď komunikují s jednadvacátým stoletím, doposud to tak nebylo. Obrovskou výhodou je, že je tady výtah, kterým se dostane případně starší člověk nahoru. Nemusí po schodech, to byla velká překážka pro spoustu starších lidí. Do klubu nechodili, protože po schodech nevyšli. Teď se sem dostanou,“ řekl Kašík.

Bezbariérový přístup

Díky úpravám je Starý pivovar bezbariérový. Stavbaři v něm osadili nové rozvody vody, kanalizace, topení, elektřiny a vzduchotechniky. Upravili schodiště, vyměnili okna. Opravou prošel také hlavní sál, šatny, sociální zařízení a klubovna. Díky dispozičním změnám vzniklo nové přísálí, kanceláře a zkušebny s kuchyňským koutem a toaletami. Zásluhou rekonstrukce se změnil také vstup do budovy. Lidé se do Starého pivovaru nyní dostanou přímo z Prusinovského ulice, kde je právě i rampa pro vozíčkáře.

Začne se divadlem

Jako první si opravený klub už 20. září prohlédnou lidé, kteří mají koupené předplatné Divadelního spolku Kroměříž. Čeká je inscenace souboru V studio Brno s názvem Strašlivý stín z Husovic. Klub bude podle starosty kromě divadelních představení pro dospělé a děti dále pořádat jazzové a folkové koncerty, posezení u cimbálu. Prostor zde najdou i výstavy výtvarných děl a fotografií. „Obnovit bychom chtěli nedělní odpolední čaje s živou kapelou, které se ve Starém pivovaru pořádaly od roku 1977,“ uvedl Kašík.

Památkově chráněná budova Starého pivovaru byla postavena na konci šestnáctého století majiteli kroměřížských šenkovních domů. Ti v těsném sousedství radnice vybudovali pivovar. Pivo se v objektu už dávno nevaří, dům slouží převážně kulturním akcím. Radnice v roce 2014 za osm milionů korun opravila suterén objektu. Vznikla tam Expozice Karla Kryla, který je kroměřížským rodákem.

ČTK,nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu