Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Výstava Od západu nefouká? Současná architektura v Plzni mapuje vývoj města za posledních 12 let

Výstava Od západu nefouká? Současná architektura v Plzni mapuje vývoj města za posledních 12 let

Výstava Od západu nefouká? Současná architektura v Plzni mapuje vývoj města za posledních 12 let
8. 6. 2020 / Autor: Romana Landová. Město se za posledních 12 let změnilo. Foto: FB Pěstuj prostor

Do 29. června si lze v Plzni prohlédnout výstavu na velkoformátových panelech, která mapuje uplynulých dvanáct let v místní architektuře. Autorem vernisáže s názvem Od západu nefouká? Současná architektura v Plzni je spolek Pěstuj prostor. Celkem je k vidění 17 realizací a jedna studie.

Výstava se snaží poukázat na existenci kvalitních místních tvůrců a na jejich realizace, které lze najít i mimo město. Současně s tím apeluje na veřejnost, aby usilovala o vznik architektury takových kvalit, jaké jsou společné prezentovaným dílům. „Počet vybraných staveb se odvíjí od počtu výstavních panelů. Příkladných realizací v Plzni vzniklo výrazně více, stále však ne tolik, kolik by bylo pro město této velikosti adekvátní, a ani zdaleka ne tolik, aby se jejich úroveň stala žádoucím standardem,“ upozorňuje autor výstavy Petr Klíma.

Ve výběru jsou rodinné i bytové domy, administrativní budovy, různé druhy občanské vybavenosti, realizace městské krajiny, územní studie, přestavba, rekonstrukce či interiér. Mezi vybranými díly jsou i investice města. Jde například o přístavbu družiny základní školy v Plzni-Újezdě, pěší propojení ulic U Ježíška a Mikulášské, o přístavbu u Velkého divadla nebo o Náplavku. Lidé si budou moci přečíst stručný popis díla. V tabulce pak najdou autory architektonického návrhu, rok realizace, investora, dodavatele stavby i to, zda stavba získala nějaká ocenění. Celkem návštěvníci mají možnost vidět 17 realizací a jednu studii.

Konání vernisáže finančně podpořilo statutární město Plzeň, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR a městský obvod Plzeň 3. Projekt Od západu nefouká? Současná architektura v Plzni však s aktuální výstavou nekončí. Podle Klímy chce spolek dál mapovat současnou plzeňskou architekturu. „Chceme připravit ještě jednu naprosto odlišnou výstavu v galerijním prostoru a následně vydat i publikaci,“ odtajnil na závěr Klíma.  

Autor fotogalerie: FB Pěstuj prostor

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl