Odebírat novinky
Úvod Zelená architektura Zelené město Centrum Plzně zdobí až dvě tuny vážící dřevěné květináče z tropického dřeva jatoba

Centrum Plzně zdobí až dvě tuny vážící dřevěné květináče z tropického dřeva jatoba

Centrum Plzně zdobí až dvě tuny vážící dřevěné květináče z tropického dřeva jatoba
21. 5. 2020 / Autor: Romana Landová. Zatím se jedná o pilotní projekt. Foto: pltep.cz

V centru Plzně se po letech objevily vzrostlé stromy. Výsadbu zajišťovala společnost Plzeňská teplárenská spolu se Správou veřejného statku města Plzně a třetím plzeňským obvodem. Zhruba pětimetrové javory zasazené v květinářích mohou vážit až dvě tuny a díky speciální konstrukci je lze nechat v ulicích celoročně.

Prvních osm zhruba pětimetrových javorů v květináčích jsou umístěné v Riegrově ulici ve směru od náměstí Republiky. V květináčích jsou proto, aby s nimi šlo v budoucnu lépe manipulovat. „Zatím mají průměr koruny kolem dvou metrů, ale měly by být čtyřmetrové," uvedla Petra Siegerová, mluvčí společnosti Plzeňská teplárenská, která první stromy zaplatila.

Vzrostlé javory mléč, dovezené z Německa, jsou podle mluvčí deset až 15 let staré a jsou zasazené do dřevěných květináčů z tropického dřeva jatoba. Se stromem i hlínou váží až dvě tuny. Navíc díky speciální konstrukci 1300litrových květináčů mohou být v ulicích celoročně.

Další čtyři javory umístil na největší náměstí Nadační fond Plzeň sobě. Podle informací novinářů město Plzeň vysazení stromů do nejužšího centra neplánuje, nicméně teplárna i nadace doufají v opak. Podle zdejších obyvatel totiž vzrostlých stromů není ve městě dostatek, oba subjekty proto plánují i zajištění stromů do dalších ulic vycházejících z náměstí, kde také nejsou. Výstavba stromů je součástí pilotního projektu, který ukáže, jak na to bude veřejnost reagovat.

Psali jsme také:

Plzeň začne po osmi letech zvyšovat nájemné v městských bytech

Plzeň přestaví bývalé kanceláře a laboratoře na sociální byty

Podívejte se:

Chátrající skvosty - 1. díl - Městské lázně, Plzeň

Podívejte se na TVbydlení.cz:

Den se Zahradnictvím Plzeň - Rady a tipy pro vaši zahradu

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu