ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Výstava Dopisy primátorce čili když architekt může zasáhnout

Výstava Dopisy primátorce čili když architekt může zasáhnout

Výstava Dopisy primátorce čili když architekt může zasáhnout
12. 4. 2018 / Autor: archiweb.cz/ Popisek: Prostor galerie Norma Space
#praha #výstava
další

V pražském kulturním centru Norma Space proběhne výstava dopisů architektů, teoretiků a kritiků architektury adresovaných pražské primátorce. V dopisech čeští i zahraniční odborníci reagují na vize politiků o rozšiřování měst. Inspirací byly obdobné akce, které se konaly po celém světě. Dopisy budou primátorce hlavního města předány během vernisáže.

pražské galerii Norma Space bude zahájena výstava Letters to the Mayor: Prague. Ta představí veřejnosti dopisy českých i zahraničních architektů, urbanistů, teoretiků a publicistů adresovaných pražské primátorce Adrianě Krnáčové.

Architekt řeší zadání

Letters to the Mayor: Prague obrací běžný vztah „město tvoří zadání“ na „architekt zadání řeší.“ O zadání žádá architekty a příbuzné odborníky. Záměrně proto byli k napsání dopisu vyzváni zástupci všech generací, pohlaví, národností a zaměření tak, aby vznikla situace popírající názorovou hierarchii. Mezinárodní iniciativa v rámci projektu podporuje mezinárodní diskusi o pozici architekta v plánování města, jeho vztah ke společensko-politickému aparátu a občanovi. 

Mezinárodní iniciativa newyorské galerie Storefront for Art and Architecture díky tomu zařadí hlavní město mezi světové metropole, které svým představitelům nabídly alternativní rešerši názorů na vizi a politiku budoucího rozvoje města přímo od praktikujících profesionálů.

Tvůrci Karlína i Kongresového centra

Ze zahraničních účastníků bude na události přítomen katalánský architekt Ricardo Bofill, který projektoval několik budov v pražském Karlíně. Dále americká teoretička zabývající se bytovou výstavbou v komunistickém Československu Kimberly Elman-Zarecor nebo zástupce studia OCA Marco Subirana. Toto studio nedávno zvítězilo v soutěži na dostavbu Kongresového centra na pražské Pankráci.

Projekt proběhl poprvé v roce 2014 v New Yorku a byl iniciován galerií Storefront for Art and Architecture. V průběhu dalších let byl realizován ve více než patnácti městech po celém světě včetně Atén, Lisabonu, Madridu, Osla, Panama City, Rotterdamu, São Paula, Taipei, Bogoty a dalších.

Nabídnutí nových scénářů

Dopisy budou oficiálně předány pražské primátorce Adrianě Krnáčové na vernisáži výstavy, která proběhne 23. dubna 2018. Cílem prezentace je nabídnutí nových přístupů a scénářů vývoje města a otevření diskuse mezi představiteli města a tvůrci o alternativách architektonické budoucnosti.

Program vernisáže bude probíhat jak v kulturním centru Norma Space, tak v ulicích Prahy, na místech zmíněných v dopisech. Návštěvnící se mohou těšit také na diskusi, čtení a koncerty v (A)VOID Floating Gallery. Podněty vzešlé z dopisů i diskuse budou po skončení výstavy poskytnuty budoucímu primátorovi hlavního města i veřejnosti jako volně přístupná data.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu