ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Vstupní lobby komplexu AFI Karlín zdobí skulptury ze skleněných bublin

Vstupní lobby komplexu AFI Karlín zdobí skulptury ze skleněných bublin

Vstupní lobby komplexu AFI Karlín zdobí skulptury ze skleněných bublin
18. 4. 2018 / Autor: Lasvit Popisek: Portréty ze skleněných bublin v lobby AFI Karlín

Všechny čtyři vstupní lobby nedávno dokončeného kancelářského komplexu AFI Karlín v Praze 8 nově zdobí originální skleněné skulptury. Vyrobila je společnost LASVIT podle návrhu svého uměleckého ředitele Maxima Velčovského. Jedná se o portréty významných osobností, které jsou úzce spjaty s historií této městské čtvrti: herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové, průmyslníka Emila Kolbena, vynálezce Františka Křižíka a v neposlední řadě také Karolíny Augusty Bavorské, rakouské císařovny a české a uherské královny. Na její počest bylo v roce 1817 nově založené první pražské předměstí pojmenováno Karlín.

Portréty jsou složené z tisíců skleněných bublin vyskládaných tak, že na stěně vytváří plastické obrazy jednotlivých osobností Karlína. Bubliny v různých tvarech tvoří několikametrové obrazy, které jsou podobně jako díla impresionistických malířů rozeznatelné až z větší vzdálenosti. Složení portrétu za pomoci shluků skleněných bublin je výsledkem matematických výpočtů, seskupování, ruční práce a pečlivé instalace podle předlohy.

Inspirace molekulami

Při práci na tomto projektu se Maxim Velčovský inspiroval molekulami, které jsou všude kolem nás a představují základ každé formy i života. „Skleněné bubliny připomínají kulaté tvary běžně se vyskytující v přírodě, ať už jde o kapky rosy v trávě nebo planety ve vesmíru. Pomocí základních tvarů skládám na stěnách portréty čtyř osobností spojených s životem Karlína. Zajímá mne moment, kdy se abstraktní shluk jednotlivých částic začne v lidském mozku spojovat do konkrétní podoby,“ komentuje své dílo Velčovský.

Okénko do historie Karlína

Zatímco zelená fasáda AFI Karlín je inspirována přírodní scenérií vrchu Vítkov a souzní s jeho bujnou vegetací, skleněné skulptury uvnitř interiérů propojují budovu s historií této původně průmyslové pražské čtvrti. Každá plastika je tvořena z téměř čtyř tisíc ručně foukaných skleněných bublin. Při pohledu zblízka působí jako abstraktní dílo, ale poodstoupíte-li o pár metrů dál, začnete rozeznávat portréty jednotlivých osobností,“ říká Kateřina Holická, leasingová manažerka AFI EUROPE, a dodává: „Před několika dny začalo stěhování prvních nájemců, mezi nimiž nechybí společnosti ALEF, Edenred, Kulina.cz či Slevomat.cz. S potěšením vnímáme, že exteriér i interiér budovy sklízejí jen samé nadšené reakce.“

Nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad

Kancelářský komplex AFI Karlín vznikl pod vedením hlavního architekta a zakladatele ateliéru CMC Architects Davida Chisholma. Vzhled dvou pětipodlažních budov s ustupujícím šestým podlažím připomíná křídla motýla v letu a na první pohled zaujme zelenou fasádou, která tvoří nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad ve střední Evropě. Kancelářská budova s pre-certifikací BREEAM Excellent disponuje 23 000 m2 pronajímatelných ploch, přičemž více než sedmdesát procent z nich je již obsazeno. Uvnitř budovy nechybí úschovna kol s kompletním zázemím pro cyklisty. V podzemí se nachází parkoviště pro více než tři sta automobilů a nabíjecí stanice pro elektromobily. Součástí projektu je také městský park s původní barokní kapličkou z roku 1753 a dále vodními prvky i různými typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a netopýry.

Další články na TV Archtect:

S.P.A. – 12. Paláce Karlín a Corso I

S.P.A. – 13. Industriální Karlín

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu