ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Vodohospodářskou stavbou roku 2017 je hněvkovická plavební komora

Vodohospodářskou stavbou roku 2017 je hněvkovická plavební komora

Vodohospodářskou stavbou roku 2017 je hněvkovická plavební komora
27. 3. 2018 / Autor: www.vltava-resort.cz/ Popisek: Hněvkovická plavební komora

Hněvkovická plavební komora získala ocenění Vodohospodářská stavba roku 2017. Cenu vyhlašuje Ředitelství vodních cest České republiky. Stavba umožňuje malým lodím dostat se po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy a dál. Účelem stavby byl rozvoj turistického ruchu. Kořeny stavby sahají do 19. století.

Komora získala cenu v kategorii staveb pro vzdouvání a úpravu vodních poměrů nad padesát milionů korun. „Po šedesáti letech se plavba vrátila na Vltavu a naplnilo se očekávání několika generací, aby lodě doplouvaly do Českých Budějovic po kvalitně splavné vodní cestě. Nynější hospodářský význam vodní cesty je v rekreaci, která se stává stále populárnější a tisíce Čechů našly zalíbení v dovolené na palubě lodi nejen v zahraničí, ale také doma,“ řekl nejvyšší vedoucí Ředitelství vodních cest České republiky.

Vodní dílo umožňuje malým lodím, aby se dostaly z Českých Budějovic do hlavního města a dál do Hamburku. V budoucnu se počítá se zpřístupněním vodní trasy i pro velké lodě. To si ale vyžádá další stavební úpravy na jedné z největších českých řek. Například by měla vzniknout lodní zdvihadla na přehradách Slapy a Orlík. Dnes zde totiž proplují pouze lodě do hmotnosti tři a půl tuny a se šířkou tří metrů.

V době zahájení provozu plavební komory v květnu loňského roku řekl ministr dopravy Dan Ťok, že stavba by měla sloužit jako místo, kde by lidé trávili dovolenou. „Představuji si, že by to mohlo fungovat stejně jako na kanálech v Holandsku nebo Francii. Lidé by sem jezdili na dovolenou. Může to pomoct celému regionu.“

Dnes, téměř po roce, je situace více než příznivá. Úsekový technik Radek Zídek řekl TV Architect: „Město Týn nad Vltavou má deset tisíc obyvatel. Podle statistik jsme komorou dosud proplavili deset tisíc tři sta lidí.“

Se stavbou díla začal před sto osmdesáti šesti lety český průmyslník a stavitel Vojtěch Lanna. Tento jihočeský velkopodnikatel se významně podílel i na využití vltavské vodní cesty.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu