ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Venkovní žaluzie: jaký typ montáže navrhnout na stavbu?

Venkovní žaluzie: jaký typ montáže navrhnout na stavbu?

Venkovní žaluzie: jaký typ montáže navrhnout na stavbu?
5. 10. 2020 / Autor: redakce

Venkovní žaluzie můžete nainstalovat pod fasádu, pod krycí plech nebo předsadit před fasádu. Způsob montáže přitom ovlivňuje celkový vzhled stavby. Přečtěte si, jakou montáž zvolit u novostavby a které řešení je nejlepší, když navrhujete rekonstrukci.

U novostavby navrhněte skrytou montáž pod fasádu

Pokud pro klienty navrhujete dům od nuly, způsob montáže venkovních žaluzií záleží na vás. Český výrobce venkovního stínění NEVA však doporučuje montáž pod fasádu, protože ta nejméně naruší vzhled domu. Žaluzie se umístí do připraveného prostoru ve fasádě nad oknem a veškeré kotvení, horní profil i vodicí profily žaluzií jsou skryté pod omítkou. Díky tomu stínění neubírá prostor při výhledu z okna.

Se stíněním ale musíte počítat už ve fázi projektu, aby se stavba na instalaci žaluzií včas připravila – dodatečně žaluzie tímto způsobem bez větších zásahů do fasády nainstalovat nelze.

„Montáž pod fasádu se nám osvědčila nejlépe, protože kotvicí prvky jsou skryté a nenarušují architekturu domu. Na takové řešení ale dům připravujeme už v projektové dokumentaci, aby se stavba nachystala na zabudování vestavěných kastlíků,” popisuje architekt Tomáš Lánský z Brossini Design.

Při rekonstrukci musíte většinou nechat žaluzie viditelné

Pokud řešíte rekonstrukci starší stavby, způsob montáže venkovních žaluzií je závislý na tom, co vám dovolí stav budovy. Při generální rekonstrukci máte v podstatě stejnou pozici, jako byste navrhovali nový dům, a můžete si dovolit montáž pod fasádu.

 

Jestliže je rekonstrukce jen částečná nebo stavba nedovoluje instalaci pod fasádu, využijte následující řešení:

  • Montáž pod krycí plech. Je ideální pro dodatečnou montáž. Lakovaný kryt pro žaluzie se nainstaluje na rám okna či do stavebního otvoru, kotvicí prvky a vodicí profily se zapustí do ostění nebo ukotví na rám okna. Nevýhodou je, že kryt ubírá světlou výšku okna a částečně brání obyvatelům domu ve výhledu.
  • Montáž na fasádu. Využijete ji v případě, kdy stav stavby neumožňuje montáž pod fasádu nebo krycí plech. Všechny kotvicí prvky se umístí zepředu na fasádu a žaluzie se takzvaně předsadí před okenní otvor. Toto řešení se hodí i v případech, kdy navrhujete zastínění dveří na balkon či terasu a potřebujete zachovat světlou výšku dveří, aby majitelé mohli pohodlně procházet.

Při montáží na fasádu jsou venkovní žaluzie hodně výrazné, výrobci je proto doporučují spíše na technické stavby. Například ve zmíněné NEVĚ vám vyrobí fasádní systémy v kulaté i hranaté variantě, takže snáze vyberete tu, která vám k návrhu domu pasuje lépe.

„Předsazený systém před fasádu volíme jen v případě rekonstrukcí, kdy není možný zásah do překladu stavby – viditelný kastlík totiž velmi naruší vzhled domu, takže se mu pokud možno vyhýbáme,“ vysvětluje architekt Lánský.

Venkovní žaluzie lze nainstalovat pod fasádu, pod krycí plech či předsadit

Venkovní stínění zahrňte už do projektu

Ať už se s majiteli domu domluvíte na jakémkoliv způsobu montáže, nezapomeňte žaluzie zahrnout už do projektu. Jen tak dopředu promyslíte zavedení elektrických přívodů nebo připravíte stavbu pro montáž fasádních boxů.

Při návrhu se raději obraťte na odborníky na stínění, kteří vám poradí i s řešením pro atypické stavby.

A pokud stínění řešíte častěji, staňte se rovnou partnerem českého výrobce venkovního stínění NEVA.

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu