Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Velká česká města mají připomínky k novele stavebního zákona. Chystají se vydat společné stanovisko

Velká česká města mají připomínky k novele stavebního zákona. Chystají se vydat společné stanovisko

Velká česká města mají připomínky k novele stavebního zákona. Chystají se vydat společné stanovisko
19. 12. 2019 / Autor: Romana Landová, ČTK. Města kritizují novelu stavebního zákona. Foto: Pixabay.com

Řadě velkých měst se nelíbí připravovaná novela stavebního zákona. Brno například u návrhu kritizuje vytržení z územního plánování. Brno, Praha i Ostrava se proto chystá vydat společné stanovisko. Připomínky je možné podávat do 23. prosince.

Novela stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Vláda v půli roku schválila věcný záměr zákona, harmonogram počítá s platností od roku 2021. Podle ministerstva pro místní rozvoj, které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb snížit ze současných pěti let na jeden rok. Řada velkých měst má však s připravovanou novelou problém.

Vytržená samospráva

Kupříkladu Brno návrhu vytýká, že by města přišla o hlavní roli při pořizování územního plánu. Podle brněnského náměstka Petra Hladíka je novela špatně napsaná a mohla by být i protiústavní. „My všichni chceme spolupracovat, a aby se stavělo, ale napsali si to sami developeři a není to dobře. V tomto případě říkáme, že je lepší nic než něco v takovéto podobě," uvedl.

S návrhem nesouhlasí i radní Brna pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL), podle něhož novela vytrhne roli samosprávy z územního plánování. „U Brna i Prahy je to zásadní, protože pracujeme na územním plánu a v polovině období bychom přišli o naši hlavní roli pořizovatele územního plánu," tvrdí. Připomínky je možné podávat do 23. prosince. Společné stanovisko se chystá vydat Brno, Praha i Ostrava. Zástupci měst spolu jednají již od června.

Korupční jednání

Návrhem zákona by měla vzniknout jednotná soustava státní stavební správy, v jejímž čele není žádné ministerstvo, ale nově zřízený Nejvyšší stavební úřad. „Ani nevíme, kdo by v něm měl být. Nebyl by ani pod kontrolou ministerstva," dodal Chvátal. Podle Hladíka je právem města, aby si určovalo, jak se bude město rozvíjet, kde se budou stavět například byty nebo hřiště. V minulosti návrh kritizovala i politická strana KDU-ČSL. Podle senátorky Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) se vzdaluje potřebám občanů a zvyšuje prostor pro korupční jednání.

Psali jsme také:

Fikce souhlasu a zjednodušení projektové dokumentace. Dvě témata, která mohou pomoci vyřešit stavební krizi

Co jsou hypoteční zástavní listy a co přinese novela zákona o dluhopisech

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl