CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality V Paříži otevřeli moderní justiční palác, má být největší budovou Evropy

V Paříži otevřeli moderní justiční palác, má být největší budovou Evropy

Přeskočit reklamu
x
17. 4. 2018 / Autor: Youtube/ Popisek: Budova nového justičního paláce v Paříži
V Paříži otevřeli moderní justiční palác, má být největší budovou Evropy

Nový justiční palác byl otevřen na severozápadě Paříže. Její tvůrce, italský architekt Renzo Piano, budovu označil za vertikální město. Světlo prostupující budovou má budit dojem otevřené spravedlnosti. Zesílené sklo má odolat až stokilogramové náloži. Nedostatkem moderní budovy může být množství bezpečnostních prvků.

Po více než ročním zpoždění byl na severozápadě Paříže otevřen nový justiční palác, který, jak tvrdí francouzský tisk, je největší budovou v Evropě. Moderní prosklený mrakodrap je se svými sto šedesáti metry a třiceti osmi patry druhou nejvyšší budovou v Paříži. Prvenství si stále drží věž Montparnasse.

V třístupňové stavbě od věhlasného italského architekta Renza Piana se nachází devadesát soudních síní. Palác, jenž sám její tvůrce označil za „vertikální město“, pojme až devět tisíc lidí.

Světlo, jež prostupuje celou budovou, má evokovat přístupnost justice. „Justiční palác má být důstojný a vzbuzovat respekt, ale nikoli tíživý pocit,“ řekl serveru franceinter.fr architekt Bernard Plattner, který na projektu spolupracoval s Pianem.

Nová jsou i bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že palác dnes už neobestupují mříže, jak tomu bylo v případě staré budovy v centru metropole, je sklo na úrovni chodníku zesílené a mělo by tak vydržet tlak stokilogramové nálože. V paláci je rozmístěno patnáct set bezpečnostních kamer.

Přes pompu spojenou s otevřením této stavby se najdou i tací, kteří ji kritizují. Kritici justičního paláce poukazují především na špatnou dostupnost budovy a nedostatek parkovacích míst. Někteří advokáti se také obávají ztížené komunikace s kolegy i klienty z důvodu velkého množství bezpečnostních prvků.

ČTK, nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl