ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality V Paříži otevřeli moderní justiční palác, má být největší budovou Evropy

V Paříži otevřeli moderní justiční palác, má být největší budovou Evropy

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
17. 4. 2018 / Autor: Youtube/ Popisek: Budova nového justičního paláce v Paříži

Nový justiční palác byl otevřen na severozápadě Paříže. Její tvůrce, italský architekt Renzo Piano, budovu označil za vertikální město. Světlo prostupující budovou má budit dojem otevřené spravedlnosti. Zesílené sklo má odolat až stokilogramové náloži. Nedostatkem moderní budovy může být množství bezpečnostních prvků.

Po více než ročním zpoždění byl na severozápadě Paříže otevřen nový justiční palác, který, jak tvrdí francouzský tisk, je největší budovou v Evropě. Moderní prosklený mrakodrap je se svými sto šedesáti metry a třiceti osmi patry druhou nejvyšší budovou v Paříži. Prvenství si stále drží věž Montparnasse.

V třístupňové stavbě od věhlasného italského architekta Renza Piana se nachází devadesát soudních síní. Palác, jenž sám její tvůrce označil za „vertikální město“, pojme až devět tisíc lidí.

Světlo, jež prostupuje celou budovou, má evokovat přístupnost justice. „Justiční palác má být důstojný a vzbuzovat respekt, ale nikoli tíživý pocit,“ řekl serveru franceinter.fr architekt Bernard Plattner, který na projektu spolupracoval s Pianem.

Nová jsou i bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že palác dnes už neobestupují mříže, jak tomu bylo v případě staré budovy v centru metropole, je sklo na úrovni chodníku zesílené a mělo by tak vydržet tlak stokilogramové nálože. V paláci je rozmístěno patnáct set bezpečnostních kamer.

Přes pompu spojenou s otevřením této stavby se najdou i tací, kteří ji kritizují. Kritici justičního paláce poukazují především na špatnou dostupnost budovy a nedostatek parkovacích míst. Někteří advokáti se také obávají ztížené komunikace s kolegy i klienty z důvodu velkého množství bezpečnostních prvků.

ČTK, nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu