Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Ikony architektury Eiffelova věž v Paříži slaví 130 let

Eiffelova věž v Paříži slaví 130 let

Eiffelova věž v Paříži slaví 130 let
1. 4. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Helcapas Popisek: Eiffelova věž

Zpočátku byla tato konstrukce nenáviděná a obyvatelé francouzského hlavního města pořádali akce, jejichž cílem bylo věž odstranit. Dnes slaví ocelová památka úctyhodné výročí své existence a patří k nejnavštěvovanějším památkám na světě.

Eiffelova věž se začala stavět v roce 1887 na počest francouzské revoluce a Světové hospodářské výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Tato ocelová konstrukce, která je nejznámější pařížskou dominantou, byla až do roku 1930, kdy byla postavena Chrysler Building, s výškou přes tři sta metrů nejvyšší stavbou světa.

Nejvíce napodobovaná památka

Dnes měří včetně antény na vrcholu tři sta dvacet čtyři metrů. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Věž byla dostavěna 31. března 1889. Právě ta patří k nejnavštěvovanějším památkám světa, ročně si ji prohlédne několik milionů turistů. A je také patrně nejvíce napodobovanou památkou, po světě existuje bezpočet jejích replik, více či méně známých. Řadí se k nim i pražská Petřínská rozhledna.

Smrt v kabátě

“Eiffelovka“ přitahuje i dobrodruhy. V roce 1912 z prvního patra skočil rakouský krejčí Franz Reichel, který chtěl vyzkoušet "padákový" kabát vlastní konstrukce. Údajně zemřel strachem ještě před dopadem na zem. Jindy podobné kousky skončily úspěšně - například v květnu 2006 skočil z třetího patra s padákem Belgičan Johan Vervoort.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl