ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus V Izraeli otevřou nové letiště, název odkazuje na tragédii raketoplánu Columbia

V Izraeli otevřou nové letiště, název odkazuje na tragédii raketoplánu Columbia

V Izraeli otevřou nové letiště, název odkazuje na tragédii raketoplánu Columbia
21. 1. 2019 / Autor: zdroj touristisrael.com Popisek: Ramonovo letiště

Na jihu Izraele dnes bude slavnostně otevřeno nové letiště, pojmenované po izraelském astronautovi Ilanovi Ramonovi. Nachází se zhruba osmnáct kilometrů od rudomořského letoviska Ejlat a může sloužit jako záložní k mezinárodnímu Ben Gurionovu letišti u Tel Avivu. Jeho provoz se údajně zpočátku omezí na domácí lety a postupně přejde na mezinárodní režim. V začátcích bude ročně obsluhovat dva miliony cestujících, avšak do roku 2030 by mělo obsluhovat více než dvojnásobek.

Ramonovo letiště nahradí letiště Uvda, které se nyní používá pro mezinárodní lety mířící do Ejlatu. Je od něj vzdáleno šedesát kilometrů a původně to bylo letiště vojenské. Po plném zprovoznění Ramonova letiště by mělo přestat sloužit pro civilní lety a bude navráceno vojenskému účelu. Město Ejlat má ještě jedno, vlastní letiště, avšak to se používá jenom k domácím letům.

Členové Ramonovy rodiny

Dnešního slavnostního zahájení provozu se má zúčastnit premiér Benjamin Netanjahu. Stavba trvala šest let a stála 1,7 miliardy šekelů (deset miliard korun).

Název letiště nezahrnuje jenom Ilana Ramona, který zahynul při havárii raketoplánu Columbia v roce 2003, ale také jeho syna Asafa, který byl vojenským pilotem a zemřel při výcviku v roce 2009. Už loni se konala slavnost, na níž bylo letiště pojmenováno po obou členech Ramonovy rodiny. Přítomna tehdy byla vdova po astronautovi Rona, která pak v prosinci podlehla rakovině.

Dráha pro velká letadla

Úřad spravující izraelská letiště oznámil, že výstavba se oproti plánu opozdila kvůli rozšíření kapacity letiště, s nímž původní plán nepočítal. Letová dráha byla prodloužena na 3,6 kilometru, aby mohla sloužit i velkým letadlům. Parkovací prostor letadel byl rozšířen na šedesát míst.

Ejlat nabízí tři sta šedesát slunných dnů v roce a je vyhledávaným letoviskem. Je nejjižněji položeným městem Izraele a od zbytku země jej odděluje Negevská poušť. Leží na severním břehu Rudého moře a nabízí nejenom potápění ke korálovému útesu, ale také program v poušti. Podle údajů izraelských úřadů navštíví Ejlat ročně 2,8 milionu turistů.

Za návrhem letiště stojí přední izraelské architektonické kanceláře Mann Shinar Architects a Moshe Zur Architects.

čtk, nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu