ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus V Braníku vznikne nové bydlení i důležitý dopravní uzel

V Braníku vznikne nové bydlení i důležitý dopravní uzel

V Braníku vznikne nové bydlení i důležitý dopravní uzel
9. 9. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Nevyužitá lokalita v Braníku, v místě, kde se nachází parkoviště a tramvajová smyčka projde velkou proměnou. Město Praha se rozhodlo tuto lokalitu zastavět. Nová čtvrť, která by zde měla vyrůst nabídne nové bydlení, ale především zde dojde k vytvoření důležitého dopravního uzlu.

Lokalita přiléhající k nádraží Braník, městskému okruhu a Modřanské radiále je v současné chvíli nevyužitým prostorem. Díky dobrému napojení by pak místo mohlo být atraktivní pro celou oblast. Braník byl proto vybrán jako ideální lokalita pro společný projekt Dopravního podniku a Pražské developerské společnosti. Vzniknout zde má vozovna tramvají i P+R parkoviště.

PDS má nyní za úkol připravit urbanistickou studii, která by určila budoucí podobu tohoto území. Součástí studie bude prověření napojení sítí a kolejí, prověření umístění P+R, odstavu autobusů, tramvajové smyčky a vazeb na vlak a další druhy veřejné dopravy.

„Díky svému umístění nabízí vybraná lokalita velmi vysokou atraktivitu v celém Braníku a okolí, a tedy i výzvu pro architektonicko-urbanistické zpracování. Finální rozsah proměny lokality bude stanoven postupně, avšak prioritní bude zaměření na oblast přestupního uzlu, které má mít multifunkční využití. Pozemky má ve správě PDS, která již provedla prvotní technická prověření a konzultovala s DPP možnosti umístění vozovny, za podmínky, že budou zachovány plochy také pro městskou bytovou výstavbu,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Tramvajových tratí v Praze přibývá, proto je potřeba nové vozovny velmi aktuální. Lokalita v Braníku je výhodná pro nájezdové trasy pokrývající jih Prahy, a to i s ohledem na probíhající stavbu tramvajové trati do Libuše s prodloužením do Nových Dvorů, plánovanou tramvajovou trať do Komořan, ale také prodloužení tramvaje z Holyně do Slivence. Nové spoje totiž brzy nabídne tramvajový Dvorecký most, který se začne stavět již v letošním roce.

„Díky intenzivnímu rozvoji tramvajové sítě, který se v posledních desetiletích odehrával zejména v jižní části města, musíme posílit parkovací kapacity pro tramvaje, aby nesmyslně nejezdily mnoho kilometrů přes celé město, pro zajištění prvních a posledních denních spojů. Lokalita v Braníku bude mít tu výhodu, že se tramvaje díky novému Dvoreckému mostu snadno dostanou jak do Modřan, tak na Barrandov a do Slivence. Právě jižní sektor město má nejdelší zátahy do vozoven, který se díky prodlužováním tramvajových tratí ještě prodlouží, čímž by noční zátah reálně nastával už v čase výjezdu ranních tramvají. Díky tomu, že zde pozemky vlastní Praha a Dopravní podnik, máme také možnost zde mimo technického zázemí pro tramvaje vytvořit i městské bydlení,“ komentuje Adam Scheinherr, II. náměstek primátora.

Studie se zaměří také na bytovou zástavbu. Součástí bude i návrh veřejného prostoru a jeho propojení na pěší a cyklistické trasy.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Stavba Dvoreckého mostu začne v polovině září

Dvorecký most přes Vltavu propojí Prahu 4 a 5. Jeho stavby by měla odstartovat 13. září. Hotovo bude na přelomu let 2024 a 2025. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a bude jednou ze zásadních staveb, která pomůže v rozvoji tramvajové sítě v Praze. Architektonickou podobu mostů mají na starosti Ateliér Tubes a ATELIER 6. Vybrány byly na základě otevřené architektonicko‐konstrukční soutěže, kterou v roce 2018 vyhlásilo hl. m. Praha. Vítězný návrh odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Budoucí podoba Rohanského a Libeňského ostrova bude známá zhruba za rok

Téměř šedesátihektarové území Rohanského a Libeňského ostrova v Praze projde v budoucnosti velkou proměnou. Jak bude tato lokalita vypadat určí mezinárodní soutěžní dialog. Aktuálně do užšího výběru postoupily čtyři kanceláře z Belgie, Nizozemí a České republiky, které budou následující měsíce paralelně navrhovat budoucí podobu území od Hlávkova mostu až po špičky Libeňských kos. Vítězný návrh vybere odborná komise v létě 2023.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu