ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Historické budovy V barokním skvostu Kuks začala rekonstrukce podlahy

V barokním skvostu Kuks začala rekonstrukce podlahy

V barokním skvostu Kuks začala rekonstrukce podlahy
3. 12. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Jiří Sedláček Popisek: Historická lékárna

V historické lékárně v areálu barokního špitálu v Kuksu na Trutnovsku začala rekonstrukce podlahy. ČTK to řekl Libor Švec, kastelán památky. Hotovo by mělo být do konce letošního roku. „Práce už začaly. Dům je po sezoně ještě klimaticky vhodný pro takové práce, horší by to bylo v předjaří. Normálně se tam netopí,“ řekl Švec.

Hospital včetně lékárny je většinou od prosince do února přístupný pouze po předchozí domluvě, a to pro větší skupiny. Po dobu oprav nebude barokní lékárna pro veřejnost otevřená vůbec. „Barokní lékárna bude opět přístupná veřejnosti s otevřením sezony 2019. V příštím roce oficiálně začíná sezona v sobotu 6. dubna. Je ale možné, že otevřeme už v březnu o víkendech, bude záležet na počasí,“ uvedl Švec.

Dvě podlahy na sobě

Oprava se týká dubové parketové podlahy z počátku dvacátého století, kterou řemeslníci brousí, čistí a nakonec ji naolejují. Přesné datum položení parketové podlahy není známo. „Podle historické fotodokumentace tam parketová podlaha byla už za Milosrdných bratří, kteří tady působili až do počátku druhé světové války. Předpokládáme, že mohla vzniknout na počátku dvacátého století. Pod ní je ale ještě starší prkenná podlaha, ale do ní zasahovat nebudeme," uvedl Švec.

Podle něj je podlaha poškozená pozdějším používáním lékárny. Například koberec byl na podlahu připevněn lepidlem a jeho zbytky je nutné odstranit. „Bude se renovovat podlaha, jak v samotné lékárně, tak v místnosti před ní. Broušení a olejování vyjde na sto devadesát dva tisíc korun. Rádi bychom ještě v barokní lékárně doplnili některý mobiliář, který máme v depozitářích," řekl Švec.

Nejnavštěvovanější státní památka

Barokní hospital Kuks na Trutnovsku, který byl před čtyřmi lety nákladem čtyři sta čtyřicet milionů korun opraven, je nejnavštěvovanější státní památkou v kraji. Podle kastelána v uplynulé sezoně navštívilo expozice areálu devadesát šest tisíc dvě stě lidí. „Výjimečná sezona to nebyla, promítlo se to toho velmi horké léto. Měli jsme značný propad v měsíci srpnu, kdy přišlo asi o deset tisíc návštěvníků méně v porovnání s minulými letními sezonami. Lidé dávali přednost koupání,“ řekl Švec.

Hospital nechal na počátku osmnáctého století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu