Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Unie retailu požaduje od státu snížení nebo odpuštění nájemného u obchodních center

Unie retailu požaduje od státu snížení nebo odpuštění nájemného u obchodních center

Unie retailu požaduje od státu snížení nebo odpuštění nájemného u obchodních center
14. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Současné úlevy nejsou dostačující. Foto: Pixabay.com

Přibližně stovka českých a zahraničních firem prodávajících oblečení, knihy, hračky, elektroniku i další zboží vytvořily sdružení, které chce u obchodních center pro své členy vyjednat snížení nebo odpuštění nájemného. Současné vládní nařízení o odkladu tří splátek nájemného až na dobu dvou let není podle sdružení dostačující.

Firmy chtějí společně poukázat na to, do jakých potíží se dostaly kvůli uzavření prodejen v souvislosti s nákazou novým koronavirem. „Přestože jsou kamenné prodejny firem již několik týdnů uzavřeny, jejich nájemní smlouvy stále běží a obchodní centra očekávají platby nájemného v plné výši," uvedla v tiskové zprávě společnost Alpine Pro. Z interní ankety mezi členy sdružení podle ní vyplynulo, že až 70 procent firem očekává, že se v nejbližší době dostane do insolvence z důvodů vládních opatření. Současně s tím 9 z 10 retailových firem plánuje propouštět zaměstnance, u 30 procent společností půjde o čtvrtinu zaměstnanců.

Současné vládní nařízení o odkladu tří splátek nájemného až na dobu dvou let není podle nově vzniklého sdružení pro většinu firem dostačujícím řešením. Nájmy představují pro firmy 15 až 25 procent z celkových tržeb. Z online prodejů nejsou společnosti schopny ztracené příjmy z uzavření kamenných obchodů nahradit. „Několikatýdenní výpadek tržeb za měsíce březen a duben tak maloobchodním prodejcům značně komplikuje jejich další působení na trhu," uvedla Alpine Pro.

Zrušit úroky z prodlení

Unie retailu poukázala na to, že v některých státech tamní vlády rozhodly o odpuštění nájemného za dobu uzavření prodejen. Požaduje proto od obchodních center přechod na obratové nájemné, případně slevu z nájmu po znovuotevření provozoven z důvodů očekávané snížené poptávky, a to na období 2020 a 2021. Chce také zrušit veškeré úroky z prodlení a sankcí z neplacení závazků vyplývajících ze smluv.

Od státu členové sdružení očekávají, že se bude podílet na škodách způsobených uzavřením prodejen a to dotacemi, úlevou na daních a dlouhodobými půjčkami s nízkou úrokovou sazbou. Mezi zakládající členy sdružení patří Alpine Pro, Fruitisimo, Pierre Cardin, Butlers, Esprit, Vermont, Electro World, Neuoluxor, Inexad či A3 sport.

Psali jsme také:

Ministerstvo financí navrhne odklad splátek úvěrů i zrušení daně z nabytí nemovitosti

ČNB výrazně uvolnila limity nových hypoték

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl