Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Koalice plánuje novou koncertní síň. Hala v budoucnu pojme až 2200 návštěvníků

Koalice plánuje novou koncertní síň. Hala v budoucnu pojme až 2200 návštěvníků

Koalice plánuje novou koncertní síň. Hala v budoucnu pojme až 2200 návštěvníků
12. 8. 2019 / Autor: Romana Landová. V plánu je nová koncertní síň. Foto: Dvořákova síň, rudolfinum.cz

Praha se zřejmě dočká nové koncerní haly. Stavba by měla prospět městské části Holešovice – Bubny a podle náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlaváčka by se mohlo začít stavět v roce 2026.

Nová architektonicky významná budova by měla stát na břehu řeky u Hlávkova mostu v blízkosti stanice Vltavská. „Připravíme všechny podklady tak, abychom se v roce 2021 mohli věnovat velké mezinárodní soutěži. Před tím bude moci rada rozhodnout, zda v projektu pokračuje, protože by měla mít všechny materiály, aby se hned na začátku roku 2021 mohla rozjet architektonická soutěž," řekl Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro prahatv.eu s tím, že samotný začátek stavby odhaduje nejdříve na rok 2026.

Vybrané lokalitě by navíc výstavba nové koncertní haly měla prospět, zejména  kvůli přímé návaznosti na jedno z nejdůležitějších pražských transformačních území - Holešovice Bubny. „Prověřovací studie zjistila, co zmíněné území umožňuje. Kudy je například možné vést dopravu na povrchu i pod ním, jak je možné přistupovat k řece a jak se chovat vůči stávající infrastruktuře a zástavbě,“ řekl pro echo24.cz Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Téměř třicet let plánování

Se stavbou nové koncertní haly souhlasila i tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle níž v Praze chybí dostatečně velký soudobý koncertní sál s výbornou přirozenou akustikou pro symfonickou hudbu. S plánem koalice se ztotožňuje i architekt Josef Pleskot, který se jej coby člen SAR (Sdružení pro architekturu a rozvoj, pozn. red.) a člen Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze snaží prosadit už více než deset let.

O stavbě nové koncertní síně se v Praze mluví od začátku devadesátých let. V minulosti se objevil návrh, aby na ostrově Štvanice stála budova přezdívaná Rejnok, kterou zesnulý architekt Jan Kaplický vytvořil pro České Budějovice. Od toho však vedení města ustoupilo. Návrh by se musel navíc přepracovat, neboť Praha chce stavět koncertní sál pro 1800 až 2200 návštěvníků, kdežto návrh Kaplického mělo kapacitu poloviční.

Hlavní město má zatím dvě koncertní haly. Dvořákovu síň Rudolfina z roku 1885 a Smetanovu síň Obecního domu z roku 1911, které však nesplňují současné podmínky pro hraní symfonické hudby. Nová koncertní hala u metra Vltavská by sloužila například orchestru FOK nebo České filharmonii.

Psali jsme také:

Novou koncertní halu v Ostravě zrealizuje americké studio Stevel Holl Architects + Architecture Acts

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl