ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Trolejbusy v Praze? Už dnes se v nich můžete svézt

Trolejbusy v Praze? Už dnes se v nich můžete svézt

Trolejbusy v Praze? Už dnes se v nich můžete svézt
Autor: video.aktualne.cz Popisek: Elektrobus v Praze 9

Dopravní podnik hl. m. Prahy na konci srpna 2017 zahájil výstavbu trolejového vedení v Prosecké ulici. Po dokončení začala dráha sloužit pro testování elektrobusů s dynamickým dobíjením (trolejbusů). Je to další krok k ekologičtější dopravě v Praze.

Dopravní podnik Praha již v letech 2015 až 2017 testoval staticky dobíjené elektrobusy v obratišti Želivského. U páteřních linek s velkou přepravní poptávkou cestujících by však bylo nutné při použití elektrobusů se statickým nabíjením (pouze při stání v obratištích) prodloužit nabíjecí přestávky.

Problémem jsou baterie

Testování provozu elektrobusů s dynamickým dobíjením bude novinkou. K samotnému dynamickému dobíjení dojde maximálně na 15 % z celkového testovaného úseku. Tento úsek byl vybrán kvůli velmi prudkému kopci, který by jinak mohl bateriím limitovat jejich životnost. Podle Marka Doležala, místostarosty Prahy 9 a člena dozorčí rady Dopravních podniků Praha, mají baterie v současné době životnost při plné zátěži vozidla cca dva roky a poté přestávají fungovat, nemluvě o nepříznivé finanční náročnosti baterií. Samotné dynamické dobíjení znamená, že elektrobus se dobíjí za jízdy právě pomocí trolejí.

Projekt stavby trolejového vedení v Praze patří do evropského výzkumného projektu ELIPTIC (Elektrifikace veřejné dopravy ve městech) v rámci skupiny Twinning cities.

Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva Dopravních podniků Praha uvedl, že dopravní podnik chce v praxi v testovacím provozu na desetikilometrovém úseku mezi Palmovkou a Letňany ověřit dostupné technologické řešení s minimálními nutnými náklady. K rozhodnutí o případném rutinním provozu s příslušnými investicemi do nákupu vozidel i zajištění plnohodnotné infrastruktury má podle slov Martina Gillara dojít teprve po prokázání životaschopnosti a efektivnosti testovaného řešení.

Stavba trolejové stopy probíhala dva měsíce, a to prostřednictvím vlastních zaměstnanců. Současně bude DPP jednat s potencionálními dodavateli o poskytnutí zkušebních vozidel. Nejdůležitější bude testování během zimy, která systém nejlépe prověří.

První fáze

V první fázi projektu má být testován dvounápravový dvanáctimetrový elektrobus a ve druhé fázi pak osmnáctimetrový kloubový elektrobus. Dynamické nabíjení má probíhat prostřednictvím trolejové stopy v Prosecké ulici. Trolejová stopa o délce zhruba dvacet metrů pro jeden elektrobus využije mobilních sloupů DPP. Noční nabíjení bude probíhat v garážích Klíčov za využití třífázových zásuvek z nízkonapěťové sítě garáže.

Dosud bez poruchy

Marek Doležal k této věci dodal, že současný elektrobus s dynamickým dobíjením (trolejbus) linky 140 v Prosecké ulici prošel všemi nutnými zkouškami, dosud neměl žádnou poruchu a po roce testovacího provozu se tak mohl pustit do plného provozu. Dnes po všech zátěžových zkouškách jezdí na pravidelné lince 140, tedy 58 v úseku Palmovka-Letňany.

Dopravní podniky připravují druhou etapu rozšíření o další úseky pro plnohodnotné pokrytí linky č. 140 Palmovka – ČakoviceMiškovice. První vyhodnocení provozu elektrobusů je plánováno na jaro příštího roku.

Doležal také řekl exkluzivně TV Architect, že by rád realizoval přepravu elektrobusem nejen ve východní větvi (ulice Prosecká), ale také v západní větvi. To by umožnilo levnější a ekologičtější přepravu cestujících mezi zastávkami Na Knížecí na Smíchově, Strahovský tunel a ulicí Na Hřebenkách. Podle Doležala je úroveň dopravy v Praze vysoká. Koncept přepravy cestujících elektrobusem by dokonce rádi převzali zastupitelé Berlína.    

nyv

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl