CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Teplický hotel Imperátor bude srovnán se zemí

Teplický hotel Imperátor bude srovnán se zemí

Teplický hotel Imperátor bude srovnán se zemí
20. 3. 2018 / Autor: prazdnedomy.cz
Teplický hotel Imperátor bude srovnán se zemí

Na základě rozhodnutí Magistrátu města Teplice dnes začala demolice hotelu Imperátor. Důvodem je neuspokojivý stav budovy. Ta bude do čtvrtka stát v teplické čtvrti Trnovany. Náklady na demolici čítají dva miliony korun. Posledními nocležníky byli už jen bezdomovci.

Hotel Imperátor byl postaven v roce 1912 architektem Wilhelmem Palmem. Svým hostům nabízel přepych v podobě restaurace, kavárny, koncertního a tanečního sálu, fotografického ateliéru, a dokonce i biografu. To vše na jednom místě. Pětipatrová budova měla ve čtvrti architektonicky dominantní roli a byla chloubou města.

Po druhé světové válce hotel už nesloužil původnímu účelu a až do osmdesátých let v jeho prostorách sídlila Základní škola Karla Aksamita. Od jejího uzavření v roce 1982 stavba chátrala a k jejím nocležníkům patřili pouze bezdomovci.

Zřícený strop

Dnes bylo přikročeno k její demolici. Důvodem je údajně neuspokojivý stav budovy. „Dům je v tragickém stavu, vybrané jsou ocelové nosníky v klenbách, takže tam nesmí nikdo vstoupit. Před pár dny se stalo, že se zřítila část jednoho stropu. Lidi ze sousedního paneláku ohlásili, že se bojí o své zdraví, proto byla nařízena neodkladná demolice," řekl Vladislav Cícha z firmy Stavmart, která demolici provádí.

Trvanlivá budova

Budova měla na rozdíl od ostatních staveb nebývalou trvanlivost. „Zatímco okolní budovy padly už za minulého režimu, Imperátor zůstal a sloužil až do počátku osmdesátých let jako škola,“ uvedl Jan Hanzlík, architekt České komory architektů.

Demolice bude trvat tři dny, a to kvůli případným nebezpečím, kterými může budova před svým skonem překvapit. Jak řekl k demolici Vladislav Cícha: „Složité to není, ale nebezpečné, proto tu máme ochrannou zónu. Museli jsme také zabezpečit přilehlý panelák.“

Náklady na demolici jsou údajně zhruba dva miliony korun, fakturu za zbourání stavby pošle firma nejprve majitelce, která je rumunské národnosti. Jakmile majitelka neuhradí náklady spojené s demolicí, bude je muset uhradit město a to je pak bude vymáhat po majitelce.

K současným hostům hotelu, který pomáhal utvářet charakter města, patří bezdomovci. Ti museli své „bydliště" nyní také opustit.

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl