ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Česko-polské pohraničí rozvinou čtyři projekty

Česko-polské pohraničí rozvinou čtyři projekty

Česko-polské pohraničí rozvinou čtyři projekty
21. 3. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ pepek633 Popisek: Tvrz Stachelberg

Evropská unie uvolnila v rámci programu Interreg celkem sto devadesát milionů korun na rozvoj česko-polského pohraničí. Projekty mají přispět k rozvoji cestovního ruchu a pomoci živnostníkům. Hraniční oblast v Královéhradeckém kraji a v sousedním Polsku tak ožije novými rozhlednami, rozšíří se trasy předválečných pevností, naučné stezky odhalí tamější floru a faunu a vybudován bude i singltrek pro cyklisty.

Projekty tento týden schválil monitorovací výbor česko-polského programu Interreg. Kromě evropské dotace mají čeští partneři nárok i na dotaci ze státního rozpočtu. Jak uvedl Pavel Hečko, radní hradeckého kraje pro regionální rozvoj: „Projekty přispějí k rozvoji cestovního ruchu v Krkonoších a Orlických horách, zlepší tamní infrastrukturu a budou velkou příležitostí pro místní firmy a živnostníky.“

Nejnákladnějším projektem by měl, podle Michala Frička z hradeckého hejtmanství, být projekt na revitalizaci historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Součástí projektu je výstavba jedenácti rozhleden, přičemž budou v osmi případech obnoveny věže zaniklé.

V Královéhradeckém kraji půjde o rozhledny ve Velké Deštné, na Feistově kopci, na Šibeníku a v obci Vysoká Srbská. Vybudována budou také dvě nová infocentra. jedno v Novém Hrádku a druhé v Neratově u mostu, který v rámci projektu propojí český a polský břeh řeky Divoká Orlice. Pohyb po obnovené trase usnadní nové značení.

Dotace projektu činí sedmdesát pět milionů korun a vedoucím partnerem projektu je společnost Euroregion Glacensis.

Druhý projekt je nazvaný Tajemství vojenského podzemí. V tomto případě půjde o přestavby a rozšiřování dnes již přístupných prostor předválečných vojenských pevností Hanička a Stachelberg. U druhé stavby vznikne nové odstavné parkoviště při silnici II/300. Evropská podpora činí třicet osm milionů korun. Vedoucím partnerem je město Rokytnice v Orlických horách.

Projekt PecKa chce upozornit na společné dědictví krkonošských měst Pec pod Sněžkou a Karpacz. Zábavně-vzdělávací stezky, které vyrostou na území těchto měst, seznámí návštěvníky s místní faunou a florou včetně jedinečných endemitů, druhů vyskytujících se pouze na tomto místě, na české straně a s kulturním dědictvím polských sousedů.

Ústředním předmětem bude cestovatelům takzvaná krkonošská PecKa. Půjde o upomínkový předmět vytvořený místními řemeslníky, který bude mít interaktivní využití v herních prvcích obou stezek. Součástí bude i mobilní aplikace. Celková evropská dotace čítá čtyřicet tři miliony korun.

Projekt vybudování cyklistického singltreku ve Zdobnici v Orlických horách získal třicet pět milionů korun. Okolí Zdobnice doplní deset kilometrů stezek pro horská kola nižší a střední obtížnosti. Na místě vznikne také pumptrack neboli typ dráhy, na kterém je jízdní kolo poháněno pohybem nahoru a dolů. Vznikne zde také cvičná trať pro děti a nezbytné zázemí, jehož součástí bude nabíjecí stanice pro elektrokola.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl