Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Friedensreich Hundertwasser: Rovná linie je ďáblovým nástrojem

Friedensreich Hundertwasser: Rovná linie je ďáblovým nástrojem

Friedensreich Hundertwasser: Rovná linie je ďáblovým nástrojem
14. 12. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ H. Grote Popisek: Friedensreich Hundertwasser in Hannover (1965)

Za nedlouho uplyne devadesát let od narození Friedensreicha Hundertwassera. Tento malíř a architekt se proslavil svou nechutí k rovným liniím a stopy jeho tvorby lze vidět mimo jiné v Německu i Rakousku.

Jeho stavby oplývají pestrostí, barevností a nepravidelností, nesmějí na nich chybět věžičky, kupole, mozaiky, keramické prvky, nepravidelně rozházená okna různých velikostí a rozmanité střechy. Friedensreich Hundertwasser, od jehož narození uplyne 15. prosince devadesát let, se ale nejprve proslavil pestrobarevnými obrazy, ve kterých spojoval abstraktní a konkrétní prvky v dekorativní celek s ústředním motivem spirály. Jako architekt byl známý tím, že absolutně odmítal rovnou linii.

Vlastní styl

Inspirován vídeňskou secesí, Gustavem Klimtem a Egonem Schielem, vytvořil si tento akční umělec a světový aktivista svůj jedinečný „Hundertwasser-Stil“. Na základě jeho vizí bylo postaveno na dvě stovky staveb hlavně v Rakousku a v Německu. Z jeho architektonického díla vyniká komplex obytných domů ve Vídni, které se pro svou pestrost a nekonvenčnost staly jedním z turistických magnetů Vídně.

Vlastním jménem Friedrich Stowasser tvrdil, že posláním umělce je zlepšit svět a udělat jej hezčím. Rovnou linii nazýval "ďáblovým nástrojem" a argumentoval, že v přírodě nic takového neexistuje. Hundertwasser, "odstraňovač architektonické šedi," zemřel 19. února 2000 na palubě lodi Queen Elizabeth 2, kterou se vracel z Nového Zélandu.

nyv

zdroj: archiweb.cz

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu