Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Stát chystá podporu podnikatelům, kteří museli kvůli koronaviru zavřít

Stát chystá podporu podnikatelům, kteří museli kvůli koronaviru zavřít

Stát chystá podporu podnikatelům, kteří museli kvůli koronaviru zavřít
4. 5. 2020 / Autor: Romana Landová. Stát podpoří podnikatele. Foto: picjumbo.com

Stát chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli opatření proti koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dosáhnout na podporu by měla obchodní centra, hospody, malé obchody či kadeřnictví. Podobnou formu podpory již dříve prosazovala opozice.

Třetinu nájemného by měl uhradit pronajímatel, třetinu nájemník a třetinu stát. Dosáhnout na podporu by měla obchodní centra, hospody, malé obchody či kadeřnictví. „Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo," řekl serveru iDnes.cz ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že existuje možnost, kdy příspěvek bude poloviční. To však musí schválit vláda.

Havlíček na twitteru dále uvedl, že dnes představí na vládě návrh, podle kterého by 50 procent nájemného měl platit stát, 30 procent pronajímatel a 20 procent nájemce. „Taková pomoc dá většině obchodů šanci přežít, a hlavně nepropouštět zaměstnance," uvedl k návrhu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. V případě, že by stát hradil třetinu nájemného, stálo by to rozpočet zhruba tři miliardy korun. V případě poloviny by to byly čtyři miliardy korun.

Úhradu části fixních nákladů podnikatelů od státu požadovala již dříve opozice. TOP 09 například navrhovala, aby stát hradil 100 procent nájemného těm, kteří museli zavřít, a 80 procent těm, kteří měli omezené podnikání. „Klasika - my podobnou věc navrhli, vládní strany neschválily, ale teď s tím přichází. Podpoříme to, je potřeba udržet tisíce firem při životě, jejich kolaps by byl totiž kolapsem ekonomiky," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Psali jsme také:

Firmy mohou splatit dlužné nájemné do konce roku, stát ručit nebude

Brno podpoří podnikatele i kulturní akce zasažené koronavirem

Komentář: Odklad nájmů? Další zbytečná regulace ze strany státu

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl