Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Firmy mohou splatit dlužné nájemné do konce roku, stát ručit nebude

Firmy mohou splatit dlužné nájemné do konce roku, stát ručit nebude

Firmy mohou splatit dlužné nájemné do konce roku, stát ručit nebude
23. 4. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Nájemné se odkládá. Foto: Pixabay

Firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít, mohou nájem za období od 12. března do 30. června splatit do konce letošního roku. Opatření schválila Sněmovna, která nevyhověla požadavku Senátu, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

Norma zakazuje jednostranné ukončení nájmu v ochranné době do konce června kvůli neplacení nájemného. Netýká se to neplacení energií a dalších služeb, pronajímatel prostor tedy nebude osvobozen od platby za energie. Podobná pravidla Sněmovna schválila i při pronájmu bytů. Oba zákony by mohly skončit u Ústavního soudu pro neúměrný zásah do vlastnického práva.

Zvýšení příspěvku

Podle kritiků je přenášen problém jedné skupiny obyvatel na druhou a odkládán do budoucna. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že senátní návrh vůbec neřeší situaci nájemců a legalizuje výpovědi z prostor. Státní záruka by podle něj znamenala, že pronajímatel by dostal čtyři pětiny nájmu i za firmu, která zkrachovala. Vláda podle vicepremiéra chystá opatření, které umožní rozložit riziko formou přímého příspěvku.

Senát také navrhoval zvýšit pro příští dva měsíce příspěvek živnostníkům, kteří byli postiženi vládními opatřeními proti koronaviru. V květnu by měli dostat 700 korun za den. Senát požadoval, aby se v červnu jednalo o 900 korun za den. Vláda chce ale příspěvek zachovat na 500 korunách na den. Senát také chtěl, aby na příspěvek měli nárok i živnostníci, kteří si jako zaměstnanci přivydělají méně než 10.000 korun měsíčně. ODS se podle předsedy svých poslanců Zbyňka Stanjury pokusí senátní změny prosadit v některém z dalších zákonů.

Bezúročné úvěry

Sněmovní verzi odmítla Asociace developerů ČR. Podle ní návrh zaseje do české ekonomiky druhotnou platební neschopnost. Podle asociace měl stát raději nájemníkům poskytnout bezúročné úvěry k uhrazení dalších šesti nájmů. Za senátní verzi se přimlouval šéf společnosti Residomo Jan Rafaj.

Nájemce má být podle zákona povinen uhradit do konce roku všechny pohledávky, které budou do června splatné. V opačném případě bude moci dostat výpověď z nájmu do pěti dnů. Opatření se týká podle vicepremiéra Havlíčka (za ANO) především maloobchodních provozů a služeb. Vicepremiér už dříve uvedl, že při návrhu vycházel z německého modelu.

Psali jsme také:

Unie retailu požaduje od státu snížení nebo odpuštění nájemného u obchodních center

Sněmovna patrně omezí výpovědi z bytů. Kraje ulevují podnikatelům

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl