ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Stanou se česká lázeňská města součástí UNESCO?

Stanou se česká lázeňská města součástí UNESCO?

Stanou se česká lázeňská města součástí UNESCO?
5. 6. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Mouagip Popisek: Logo UNESCA

Slavné lázně Evropy odevzdají nominaci na Seznam světového dědictví UNESCO v lednu 2019. O zapsání jedenácti měst sedmi evropských zemí rozhodne UNESCO zřejmě v létě 2020. Starostové nominovaných měst se dnes setkali v Mariánských Lázních. V Česku se nominace týká Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní.

„My jsme se o rok posunuli a během toho jednoho roku jsme dopilovali nominační dokumentaci, která byla trochu šitá horkou jehlou. Přizvali jsme k celému tomu procesu takzvané kritické přátele – experty na UNESCO, kteří celou nominaci prošli, upravili texty, aby byly pochopitelné a psané čtivou formou,“ řekl uvolněný zastupitel Karlovarského kraje pro oblast lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO Vojtěch Franta. Přeformulována byla i takzvaná mimořádná univerzální hodnota nominovaných statků tak, aby byla nominace dobře vysvětlena a obhájena.

Na setkání podle Franty zazněla i společná zodpovědnost měst v případě, že by nominace byla úspěšná. Připomněl vyškrtnutí labského údolí v Drážďanech z prestižního seznamu kvůli kontroverzní stavbě mostu v roce 2009. „Nominace je sériová a mezinárodní. Pokud se v jednom městě bude dít nějaký development, který může být v rozporu s hodnotami UNESCO, ostatní města by o tom měla být informována a mělo by se postupovat tak, aby to neohrozilo celou nominaci,“ zdůraznil Franta.

Starostové se setkají v září v Praze

Před odevzdáním nominační dokumentace se všichni starostové setkají v září letošního roku v Praze. Do té doby by měly vzniknout studie, jaký vliv mělo zapsání na seznam UNESCO na jiná evropská města.

Kvůli nominaci byla mimo jiné sjednocena a rozšířena památková ochrana v dotyčných českých městech. Součástí jejich památkových rezervací je aktuálně i takzvaná lázeňská kulturní krajina. Kromě trojice českých lázeňských měst jsou v nominaci i zahraniční lázeňská města Bad Ems, Bad Kissingen, Baden-Baden, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu