ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Sněmovna nejspíš odmítne zrušit nebo snížit daň z nabytí

Sněmovna nejspíš odmítne zrušit nebo snížit daň z nabytí

Sněmovna nejspíš odmítne zrušit nebo snížit daň z nabytí
4. 3. 2019 / Autor: pixabay.com Popisek: Přesýpací hodiny

Sněmovna na své březnové schůzi projedná poslanecký návrh, který osvobozuje první úplatný převod bytů v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí. Sněmovna by při jeho schvalování neměla podpořit pozměňovací návrhy na zrušení daně z nabytí nebo na snížení sazby této daně. Doporučil to sněmovní rozpočtový výbor ve svém usnesení. Sazba daně činí v současné době čtyři procenta a platí ji kupující.

Projednávanou novelu zákonného opatření předložil poslanec Karel Rais a chce v ní osvobodit od daně první úplatný převod bytu v rodinném domě. Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům může mít podle předpisů nejvýše tři byty.

Nejabsurdnější daň u nás

K novele se ve druhém čtení sešlo několik pozměňovacích návrhů. Poslanec Vojtěch Munzar chce daň z nabytí zrušit. Podle svých slov ji pokládá za nejvíc absurdní daň v tuzemském daňovém systému a tím, že ji platí kupující, podle něj ztratila veškeré zbytky logiky. Občanští demokraté daň z nabytí nemovité věci dlouhodobě kritizují. Jeden jejich návrh na zrušení daně z nabytí zamítla Sněmovna loni v lednu. Rozpočtový výbor však návrh na zrušení daně nedoporučil.

Stejně tak výbor nedoporučil schválit další Munzarův návrh na alternativní snížení sazby daně na jedno, dvě, nebo tři procenta. Výbor nedoporučil schválit ani návrh Jana Skopečka, aby se daň nevztahovala na případy, kdy si kupující pořizuje poprvé v životě nemovitost k bydlení.

Prodloužit lhůtu o tři měsíce

Odmítavě se výbor postavil i k návrhům Pirátů. Poslanec Tomáš Martínek navrhl, aby se lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nabytí prodloužila o tři měsíce. Stejně se výbor postavil k dalšímu pirátskému návrhu, který by zavedl sníženou dvouprocentní sazbu daně z nabytí u nemovitostí s cenou do čtyř milionů korun. U nemovitostí o vyšší ceně by se dvě procenta platila ze dvou milionů a čtyři procenta z částky nad dva miliony.

Pokud Sněmovna novelu schválí, dostane ji k projednání Senát.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu