ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Development a stavby Hotely, obchodní a zábavní centra Slovenský hotel Montfort: Historická stavba v lůně slovenské přírody

Slovenský hotel Montfort: Historická stavba v lůně slovenské přírody

Slovenský hotel Montfort: Historická stavba v lůně slovenské přírody
19. 11. 2018 / Autor: Hotel Montfort Popisek: Hotel Montfort Tatry

Ve Vysokých Tatrách probíhá spor o hotel Montfort. Majitel hotelu stojícího v Tatranské Javorině měl podle financující společnosti neoprávněně uniknout dražbě. I proto se celou kauzou zabývají soudy. Jaká je minulost hotelu původně postaveného pro vládní smetánku a co se s ním děje dnes, nejen to se dozvíte na následujících řádcích.

Spor mezi financující společností Československé úvěrní družstvo (ČSÚD) a majitelem hotelu Montfort - firmou Scioronto, vyvrcholil koncem minulého roku. Tehdy se družstvo rozhodlo poslat zařízení do dražby. Nešlo přitom o malou aukci. Soudní znalec ohodnotil hotel s příslušným vybavením na více než tři miliony eur.

Největší dražba

Z pohledu sumy šlo o jednu z největších dražeb na realitním trhu. Nakonec k ní však nedošlo, jelikož krátce před jejím realizováním vyšlo v Obchodním věstníku oznámení, že dražba se neuskuteční. Vše nasvědčovalo tomu, že se obě strany dohodly a tak že z listu vlastnictví zmizelo zástavní právo ve prospěch ČSÚD.

Skutečnost byla nicméně jiná. Družstvo návrh na prohlášení dražby nevzalo zpět. Zástavní právo zřízené ve prospěch ČSÚD na hotelu Montfort bylo odstraněno z listu vlastnictví na základě návrhu advokáta společnosti Scioronto, která vlastní hotel Montfort, v rozporu se zákonem a v rozporu s Usnesením Okresního soudu Banská Bystrica.

Výmaz zástavního práva

Podle stanoviska soud konstatoval, že zástavní právo ČSÚD zůstává nedotčeno. „Právní názor Okresního úřadu Poprad - katastrálního odboru, který by odůvodňoval jeho řízení směřující k výmazu zástavního práva, nám není znám, neboť Okresní úřad neoznámil ČSÚD výmaz tohoto zástavního práva. ČSÚD se dozvěděla o tomto výmazu pár dní před konáním dražby,“ vysvětluje v stanovisku firma.

Mezi oběma stranami se proto rozpoutal spor. „ČSÚD uskutečňuje v tomto směru všechny právní kroky ve smyslu platných právních norem za účelem znovunabytí zástavního práva, aby bylo znovu v souladu s právním řádem zapsáno na listu vlastnictví,“ konstatuje ČSÚD.

Majitel hotelu považuje situaci za vyřešenou, oficiální stanovisko však neposkytl. Změnilo se však několik věcí. Kromě vedení a změny akcionářské struktury společnosti začal hotel s novými marketingovými aktivitami a funguje v neomezeném režimu dále.

Stručná historie hotelu

Oproti jiným tatranským hotelům má Montfort specifické postavení. Ubytovací zařízení postavili v letech 1975 až 1977 podle návrhu architektů Juliána Hauskrechta, Štěpána Ďurkoviče a Štěpána Svetka. Nešlo o pouhý objekt, sloužit měl vládní smetánce. Svého času šlo o nejstřeženější objekt v Tatrách.

Hotel se mohl pochlubit například vlastní kinosálem, v němž vedení strany cenzurovalo filmy. Kromě toho mohl zaujmout i výhled z recepce přes okna. Jeho poloha zajišťovala, že do prostoru recepce svítilo slunce celý den.

Po roce 1989 hotel zpřístupnili i veřejnosti. Zmíněné legendy vyvolávaly zájem návštěvníků, ekonomickou rentabilitu však nepřinesly. Časem se měnili majitelé i název. Poľanu přejmenovali na Kolowrat a později na dnešní Montfort, který dnes poskytuje služby čtyřhvězdičkového komplexu.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu