Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Slavný italský architekt Vittorio Gregotti podlehl koronaviru

Slavný italský architekt Vittorio Gregotti podlehl koronaviru

Slavný italský architekt Vittorio Gregotti podlehl koronaviru
16. 3. 2020 / Autor: Romana Landová. Na virus bohužel umírají i slavné osobnosti. Foto: ilfattoquotidiano.it

V neděli ve věku 92 let podlehl koronaviru slavný italský architekt Vittorio Gregotti. K jeho významným dílům se řadí například olympijský stadion v Barceloně či kulturní středisko v lisabonské čtvrti Belém. Milánský starosta Giuseppe Sala označil Gregottiho za jednoho z „největších architektů.“

Gregotii, který navrhoval stadiony, divadla či univezity, nemoci podlehl v neděli v lombardské metropoli Miláně. Právě v Lombardii je nevětší výskyt koronaviru. Podle milánského starosty Giuseppe Sala byl Gregotti, který zemřel ve věku 92 let, jeden z „největších architektů.“

Gregotii se architektuře nevěnoval pouze profesně, byl také univerzitním profesorem na univerzitách v Benátkách, Miláně a Palermu. Své znalosti předával také studentům na zahraničních univeritách v Tokiu, Buenos Aires, Sao Paulo, Lausanne, Harvardu, Princetonu a Cambridge. Byl také dlouholetým redaktorem architektonického časopisu Casabella, kde byl v letech 1982-96 ředitelem. V tomto období přispíval i do novin Corriere della Sera. 

Zájem o českou architekturu 

Mezi Gregottiho významná díla patří například olympijský stadion v Barceloně, kulturní středisko v lisabonské čtvrti Belém či divadla v Miláně a Aix-en-Provence. Jeho ateliér také projektoval řadu univerzitních kampusů. Pro Gregotiiho byla významná i česká architektura, o kterou se začal zajímat díky návštěvě Prahy v roce 1984. České architektuře se proto věnoval i ve svých teoretických pracích. V roce 1996 Gregotti obdržel v Praze čestný doktorát Českého vysokého umění technického (ČVUT) a o osm let později od italského prezidenta zlatou medaili za vědu a kulturu. V roce 2012 pak na milánském trienále obdržel zlatou medaili za celoživotní tvorbu.

Přečtěte si na TVbydleni.cz:

Veletrh For Interior aktuálně: vyjádření organizátorů a řešení situace

Developerské firmy kvůli koronaviru umožní svým zaměstnancům práci z domova

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl