ODEBÍRAT NOVINKY
 

Reprezentativní Ottova vila na Zbraslavi

Reprezentativní Ottova vila na Zbraslavi
Autor: Wikimedia commons/ ŠJů Popisek: Ottova vila

Jan Otto, pražský knihkupec a nakladatel, díky kterému spatřilo světlo světa mnoho knih. Jeho život dnes připomíná honosná vila v pražské Zbraslavi nedaleko řeky Vltavy. Nakladatel Otto zde hledal ve stáří klid a pohodu. Nejen vila, ale i zahrada jsou dokladem umu českého architekta.

Jan Otto byl pražským knihkupcem, ale známější je jako nakladatel. Tento člověk se díky své pracovitosti a šťastné ruce, která mu přála při volbě manželky Milady, dcery bohatého pražského tiskaře, nakladatele a knihkupce Jaroslava Pospíšila, dostal z vyučeného hokynáře až na nejvýznamnějšího českého nakladatele 19. století.

Jeho díla jsou dnes pojmem. Jmenovat lze například dvacet sedm svazků Všeobecné encyklopedie, Malý Ottův slovník naučný nebo Ottův kapesní slovník naučný. Tento muž byl údajně prvním vydavatelem české vědecké literatury.

Ottova vila v pražské Zbraslavi je honosné, reprezentační sídlo plné figurálních a ornamentálních prvků. Jako tvůrce svého nového sídla si nakladatel zvolil Otakara Novotného, českého architekta, návrháře a profesora Vysoké školy uměleckoprůmyslové a zároveň žáka profesora Jana Kotěry. Ten sídlo bohatého nakladatele budoval v letech 1907–1909.

Interiér budovy

První, co spatřili hosté přicházející do domu, byla reprezentativní rozlehlá hala. Z té se po schodišti stoupalo do patra, kam architekt umístil ložnice a další obytné místnosti. Jídelna v přízemí byla obrácena do zahrady překypující originálními detaily. Vpravo od vstupní haly byl dámský pokoj propojený se západním pánským pokojem. Kuchyně byla v suterénu a nad prvním patrem se nacházelo ještě obytné podkroví.

Přestože měl architekt Novotný své vize, Jan Otto mu vetknul do mysli vlastní představu. Zahrada obklopující vilu je tak výsledkem spojení dvou myslí. Tvůrce ji vyzdobil soustavou zahradních loubí a altánků. K nim náležela terasa vily se vzdušnou pergolou. Zahradní průčelí pokračovalo stromořadím.

Noblesnost stavbě vtiskla i mansardová střecha a sošky zdobící sloupoví. Dům se měl po svém dokončení roku 1909 stát nejen chrámem klidu a domovem nakladatele Otty a jeho rodiny, stavba měla být zároveň také reprezentační budovou.

Historické peripetie

Nakladatel Otto si však vilu užíval jen sedm let. Po jeho smrti končí i jeho nakladatelství a rodina zbraslavskou vilu prodává. Ve třicátých letech byl dům ve vlastnictví československého státu a během války ji obývali okupanti. Od padesátých let dvacátého století pak vila sloužila Ministerstvu dopravy a českým drahám jako železniční učiliště. Dům dokonce vyhořel a poté začal chátrat.

V současné době je vila ve vlastnictví Městské části Praha-Zbraslav, která ji pronajala manželům Borensteinovým z Belgie. Podmínkou pronájmu bylo, že ji manželé na vlastní náklady zrekonstruují a to pod dohledem památkářů.

nyv

Další články na TV Architect:

Open House Praha – Kramářova vila

Kramářova vila v Praze je otevřena pro veřejnost

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu