Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Rekonstrukce střech Velkého bazaru v Istanbulu je u konce

Rekonstrukce střech Velkého bazaru v Istanbulu je u konce

Rekonstrukce střech Velkého bazaru v Istanbulu je u konce
27. 5. 2019 / Autor: ČTK Popisek: Střechy Velkého bazaru

Po dvou letech byla dokončena renovace střech Velkého bazaru v Istanbulu. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na předsedu nadace, která má nejnavštěvovanější krytý trh na světě ve správě. Stav střechy se podle nadace zhoršil při natáčení úvodní scény filmu Skyfall z roku 2012, v níž James Bond na motorce po střechách pronásleduje nepřítele Jejího Veličenstva.

Rekonstrukce stála třicet milionů tureckých lir (sto čtrnáct milionů korun) a nadace k ní přikročila, aby se po dlouhém období, kdy komplex chátral, předešlo zřícení části střech a dalšímu poškození statiky. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních střech se hemžilo satelitními anténami, klimatizacemi a nádržemi na vodu, které sem majitelé krámků dávali bez povolení. Hrozilo také, že stavbu poškodí prosakování vody.

Výkvět osmanské říše

Velký bazar býval středem obchodu za osmanské říše, která vládla velké části Blízkého východu a severní Africe po šest století, než se zhroutila po první světové válce.

Stavba jednoho z největších a nejstarších tržišť na světě začala v roce 1455, dva roky po dobytí Konstantinopole Turky, za vlády sultána Mehmeta II. řečeného Dobyvatel.

Statisíce návštěvníků denně

Zastřešený labyrint šedesátky uliček denně navštíví kolem tří set tisíc lidí. Nachází se na historickém poloostrově turecké metropole, kde je rovněž Modrá mešita a bývalý chrám svaté Sofie. Obsahuje bezmála tři tisíce obchodů zaměstnávajících přes třicet tisíc osob.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl