Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Rekonstrukce Holešovické tržnice pokročila. Praha má k dispozici projekty na revitalizaci objektů

Rekonstrukce Holešovické tržnice pokročila. Praha má k dispozici projekty na revitalizaci objektů

Rekonstrukce Holešovické tržnice pokročila. Praha má k dispozici projekty na revitalizaci objektů
8. 5. 2020 / Autor: Romana Landová. Holešovickou tržnici čekají změny. Foto: wikimedia.org

Projekty se týkají hal 22, 36, Burzy, generel využití a revitalizace inženýrských sítí areálu. Do roku 1983 tržnice sloužila jako jatka. Rekonstrukce se začala řešit v roce 2014.

Proměna Holešovické tržnice v Praze se plánuje několik let. Studii má Praha k dispozici od roku 2014. V roce 2017 pražští radní zadali úředníkům, aby začali pracovat na projektech přeměny jednotlivých objektů, které jsou v současnosti nedostatečně využité. „Chceme pražskou tržnici zkultivovat a otevřít a chceme zamezit tomu, aby byla tržnice symbolem zmaru pražského majetku, kdy si každý jako první vybaví polorozpadlé stánky a nevěstinec,” řekl na začátku minulého roku Novinkám pražský náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Projekty se podařilo získat letos v květnu. Týkají se objektů hal 22, 36, Burzy, generel využití a revitalizace inženýrských sítí. Na uvažované projekty existují kladná stanoviska odboru památkové péče.  Zatímco pro halu 22 je zvažováno pokračování tradice zeleninové tržnice doplněné farmářským občerstvením, v hale 36 je plánován prodej a výroba potravin, například pekárna či minipivovar.

Burza je navržena k celkové architektonické rehabilitaci a obnovení společenské funkce multifunkčního sálu s hostincem a předzahrádkou. Projekt je zpracovaný do stupně prováděcí dokumentace a je připraven pro vypsání výběrového řízení na zhotovitele. Revitalizace je odhadovaná na několik set milionů korun.

Jatka až do roku 1983

Budovy v areálu Holešovické tržnice nesou prvky secese a novorenesance. Byly vybudované v letech 1893-1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudovaná na tržnici. Od roku 1993 je celý areál chráněn jako kulturní památka. Podle Magistrátu hl. m. Prahy by však měla zůstat chráněna jen novobarokní vodárenská věž, palác jateční burzy a dvě symetrické haly u brány. Ministerstvo kultury začátkem roku 2013 žádost o omezení ochrany zamítlo.

Psali jsme také:

Bývalá holešovická kalírna půjde k zemi, vystřídá ji bytový dům

Dynamicky se rozvíjející Holešovice obohatí multifunkční komplex

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu